Trump hibáztatására használta fel Biden az ostrom évfordulóját

Felmérések szerint az nem kérdés, hogy bajban van az amerikai demokrácia, ez azonban semmiképp sem varrható teljes egészében az előző adminisztráció nyakába.

2022. 01. 06. 16:59
BIDEN, Joe
Washington, 2022. január 6. Joe Biden amerikai elnök beszédet mond az amerikai kongresszusi épületegyüttesnél tavaly lezajlott zavargások elsõ évfordulóján az amerikai törvényhozás, a Capitolium szoborcsarnokában Washingtonban 2022. január 6-án. MTI/EPA POOL/Jim Lo Scalzo Fotó: Jim Lo Scalzo
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Capitoliumban tartott beszédet csütörtökön Joe Biden annak apropóján, hogy egy éve ezen a napon ostromolták meg Trump hívei az amerikai törvényhozás épületét – a demokraták, illetve a balliberális sajtó narratívája szerint a volt republikánus elnök biztatására. Az már előre tudható volt, hogy a 79 éves jelenlegi elnök nagy hatásúnak szánt beszéddel készül a január 6-i, Amerika történetében példátlannak tartott zavargásokra, az évfordulós megemlékezést arra felhasználva, hogy súlyos vádakat fogalmazzon meg az előző elnökkel szemben. 

Senkit nem ért tehát váratlanul, hogy Biden az amerikai társadalom megosztottságának gyökereit nem firtatva közvetlenül elődjét vette célba, hangsúlyozva, hogy szerinte Trump nem tudta elfogadni, hogy veszített, ezért „hazugsághálót szőtt és terjesztett a 2020-as elnökválasztással kapcsolatban”.

Alig néhány nappal a hivatalba lépésének egyéves évfordulója előtt Biden a demokrácia veszélyeztetésével vádolva Trumpot úgy fogalmazott:

a volt elnök „nem demokratikus” és „amerikaiatlan” támadást intézett a választási rendszer legitimitása ellen, és szövetségeseivel együtt „tőrt nyomtak az amerikai demokrácia torkára”.

A valamivel kevesebb mint harmincperces beszédben az elnök hangsúlyozta: „A történelem során először fordult elő, hogy egy elnök nem tudott elveszíteni egy választást. Megpróbálta megakadályozni a hatalom békés átadását, miközben egy erőszakos tömeg elérte a Capitolium épületét. De kudarcot vallottak. Elbuktak. Ezen az emléknapon pedig gondoskodnunk kell arról, hogy soha többé ne fordulhasson elő ilyen támadás.”

A mindenkori elnökök egyébként párthovatartozásukra való tekintet nélkül általában nagy tisztelettel beszélnek elődeikről, szolidaritást mutatva azon kevesek felé, akik valaha osztoztak az Egyesült Államok elnöki pozíciójával járó felelősségben, így még az elemzőket is meglepte, hogy a hivatalba iktatásakor még a nemzet egységét hangsúlyozó elnök milyen nyíltan és vehemensen támadja elődjét. Egyébként a napokban számos közvélemény-kutatás is készült az évforduló margóján: a felmérések egytől egyig azt igazolták, hogy Biden egyéves elnöksége alatt sem látni jelentős javulást az amerikai közhangulat állapotában, a lakosság rendkívül megosztott, és megdöbbentően sokan aggódnak az amerikai demokrácia állapota miatt.

Biden alelnöke, Kamala Harris még tovább ment: gyújtó hangvételű beszédében a tavalyi eseményeket egyenesen Pearl Harborhoz, vagyis az amerikai csendes-óceáni flotta nagy részét harcképtelenné tevő japán támadáshoz és a 2001. szeptember 11-i összehangolt merényletsorozathoz hasonlította. Mint fogalmazott: 

bizonyos dátumok visszhangoznak a történelemben. Beleértve azokat a dátumokat is, amelyek azonnal emlékezetessé válnak azok számára, akik átélték őket, hogy hol voltak, mit csináltak, amikor a demokráciát támadás érte. Dátumok, amelyek nemcsak a naptárunkban, de a kollektív emlékezetünkben is helyet kapnak. Ilyen 1941. december 7-e, 2001. szeptember 11-e és 2021. január 6-a.

A Demokrata Párt egyébként egész napos megemlékezéssel készült az évfordulóra. A republikánusok részéről Donald Trump tervezett sajtótájékoztatót tartani, azonban ez végül elmarad; a volt elnök az eseményeket vizsgáló, Január Hatodika nevet viselő bizottság hamis vádjaira és feszültségkeltésére hivatkozva mondta le a rendezvényt. A republikánus vezetők sajtóinformációk szerint nem vesznek részt a demokraták által szervezett megemlékezéseken.

Noha a tavalyi események után sokan szinte biztosra vették, hogy a Capitoliumnál zajló, precedens nélküli képsorok végleg véget vetnek Trump politikai karrierjének, ez nem következett be, sőt: a milliárdos üzletember jó eséllyel 2024-ben is a republikánusok elnökjelöltje lesz, annak ellenére, hogy tavaly a január 6-i ostrom következtében a közösségi hálózatok felfüggesztették fiókjait, megfosztva őt ezzel a választókkal való közvetlen kommunikálás lehetőségétől.

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök beszédet mond az amerikai kongresszusi épületegyüttesnél tavaly lezajlott zavargások első évfordulóján az amerikai törvényhozás, a Capitolium szoborcsarnokában Washingtonban 2022. január 6-án. (Forrás: MTI/EPA Pool/Jim Lo Scalzo)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.