Újabb rakétát lőtt ki Észak-Korea

A kommunista állam csupán az önvédelmi jogát gyakorolta – közölték.

Magyar Nemzet
2022. 01. 14. 11:00
KIM Dzsong Un
Észak-Korea, 2022. január 12. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott képen Kim Dzsong Un elsõszámú észak-koreai vezetõ, a Koreai Munkapárt fõtitkára, a Nemzetvédelmi Bizottság elsõ elnöke hiperszonikus rakétával végzett kísérletet néz meg egy meg nem nevezett helyszínen 2022. január 11-én. MTI/EPA/KCNA Fotó: -
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea ismét rakétát lőtt ki keleti partjairól pénteken, a dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága azt közölte, hogy két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétáról van szó, a japán parti őrség pedig azt, hogy a rakéták a tengerbe zuhantak. Szöul hozzátette, hogy a rakétákat vélhetően az északkeleti Észak-Pjongan tartományból lőtték fel. A bejelentés nyomán összehívták a dél-koreai nemzetbiztonsági tanácsot is. Nem sokkal később a dél-koreai hadsereg közölte, hogy a két rakéta 430 kilométert tett meg, röppályájuk legmagasabb pontja pedig 36 kilométeres magasságban volt.

Az észak-koreai hadsereg idén már harmadszor hajt végre rakétatesztet, a január 5-én és 11-én fellőtt rakétákról pedig Phenjan azt állította, hogy hiperszonikus rakétákkal végeztek kísérletet. A legutóbbi kilövések miatt az Egyesült Államok a héten büntetőintézkedéseket vetett ki hat észak-koreai és egy orosz tisztségviselőre, valamint egy orosz cégre, akiket és amelyet felelősnek tart az észak-koreai fegyverprogramokat segítő áruk szállításáért Oroszországból és Kínából.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter az MSNBC televíziónak adott interjújában rendkívül destabilizálónak nevezte a legújabb rakétakilövéseket, és hangsúlyozta, hogy Washington szorosan együttműködik az ügyben az ENSZ-szel és stratégiai partnereivel, beleértve Japánt és Dél-Koreát. Az Európai Unió szintén elítélte a teszteket, az EU külügyi szolgálata pedig felszólította Észak-Koreát, hogy tegyen eleget az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatai szerinti kötelezettségeinek, és tartózkodjon minden olyan intézkedéstől, amely aláássa a párbeszéd folytatását célzó törekvéseket.

Mindeközben az észak-koreai külügyi szóvivő a KCNA észak-koreai állami hírügynökséghez eljuttatott pénteki közleményében leszögezte: a hiperszonikus rakétákkal elvégzett kísérletekkel a kommunista állam csupán az önvédelmi jogát gyakorolta, és újabb amerikai szankciók esetén az ország csak „erősebb és elszántabb lesz”. Ugyanakkor azt vetette Washington szemére, hogy bár diplomáciáról beszél, a célja még mindig az, hogy teljesen elszigetelje Észak-Koreát, a szankciókkal pedig szándékosan élezi a feszültséget. A rakétákkal nem akartak senkit célba venni, és egyetlen szomszédos országot sem ért kár – tudatták a közleményben.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának kötelező érvényű határozatai egyértelműen tiltják, hogy Észak-Korea kísérletet hajtson végre ballisztikus rakétával.

Borítókép: a KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott képen Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt főtitkára, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke hiperszonikus rakétával végzett kísérletet néz meg egy meg nem nevezett helyszínen 2022. január 11-én (Fotó: MTI/EPA/KCNA)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.