Eltávolították Theodore Roosevelt egykori amerikai elnök ikonikus szobrát a New York-i Természettudományi Múzeum elől szerdán. Az 1940 óta az épület előtt álló szobor a „cancel culture” (az úgynevezett eltörlés kultúrájának) áldozata lett, mondván, a szobor a gyarmatosítás és a rasszizmus szimbóluma. Az emlékművet ért kritika szerint, amelyet egy jelentésében a polgármesteri hivatal is megfogalmazott, úgy szól: „Míg Roosevelt elnök egy lovon látható, addig a két oldalán egy indián őslakos és egy fekete férfi sétál, ezzel a szobor a fehér ember dominanciáját és felsőbbrendűségét fejezi ki.” Theodore Roosevelt elnök a XX. század elején vezette az Egyesült Államokat, természetvédelmi és monopóliumellenes reformjairól vált híressé, valamint intervenciós külpolitikai elképzeléseivel megerősítette Amerika helyzetét a világban.
Az évek során számos alkalommal megrongálták a szobrot és voltak, akik úgy vélték, hogy a szobor a robusztus fehér embert mutatja be, aki a hiányos öltözetű és primitívnek tűnő színes bőrűek felett áll, s úgy szelídíti meg a feketéket és indiánokat, ahogyan a lovát is gyeplőn tartja. Tüntetők több ízben feliratokkal és vörös festékkel rongálták meg a szobrot, így végül 2020 nyarán a múzeum kérvényezte az emlékmű eltávolítását, azzal az indoklással, hogy a szobor rossz üzenetet küld a faji hierarchiáról és régóta zavarja a közösséget. A város korábbi demokrata párti polgármestere, Bill de Blasio támogatta az ötletet, ahogy Roosevelt dédunokája is, mondván, a szobor nem képviseli hűen családja örökségét. Az előző amerikai elnök, Donald Trump az eset kapcsán korábban úgy fogalmazott: „Ez nevetséges! Ne tegyétek!”
A szobor a Theodore Roosevelt Elnöki Könyvtárba kerül át, Észak-Dakotába. A könyvtár várhatóan 2026-ban nyílik meg.
A Southern Poverty Law Center jogvédő szervezet adatai szerint 2021-ben ötven konföderációs szimbólumot távolítottak el, neveztek vagy helyeztek át az Egyesült Államokban, de körülbelül kétezer továbbra is megmaradt, zömében a déli államokban. – Több iskola, út vagy emlékmű is nevet változtatott, ami szerintem jelentős előrelépés – mondta az NPR-nak, az amerikai közszolgálati rádiónak Lecia Brooks, a szervezet vezetője tavaly év végén. Brooks szerint egy gyereknek sem kellene olyan iskolába járnia, amelyet egy korábbi rabszolgatartóról neveztek el, mert ezek „a fehér felsőbbrendűség szimbólumai”.
A Quinnipiac Egyetem 2020-as felmérése szerint, a megkérdezettek 52 százaléka támogatja a konföderációs szobrok eltávolítását, míg 44 százalék ellenzi azt. A felmérést 2017-ben is elvégezték, akkor a szobrok megmaradását támogatók aránya volt magasabb 50:39 százalékos arányban. A válaszadók közötti törésvonal a párthovatartozás szerint oszlik meg, így amíg a demokrata szavazók jelentős többsége a szoboreltávolítás mellett van, addig a republikánus szavazók ellenzik azt. Ez a megosztottság még ma is fennáll.
A két időszak eltérő eredményeire minden bizonnyal George Floyd 2020-as halála adhat választ, amely a Black Lives Matter (BLM) nevű mozgalmat és a cancel culture kultúráját is felélesztette az Egyesült Államokban és világszerte.