A NATO tovább erősítheti jelenlétét a Baltikumban

Robert Bauer tengernagy nem látja a jeleit annak, hogy Oroszország a balti államok megtámadására készülne.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 07. 21:10
Breszt, 2022. február 2. Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott, videófelvételrõl készült képen egy tank részt vesz egy fehérorosz-orosz közös hadgyakorlaton a Breszt közelében lévõ gyakorlótéren 2022. február 2-án. MTI/AP/Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO megfontolja a balti államokbeli és lengyelországi csapatainak megerősítését, ha az orosz katonák az orosz–belarusz közös hadgyakorlat után is Belaruszban maradnak – jelentette ki hétfőn az észak-atlanti szövetség katonai bizottságának elnöke. A közös orosz–belarusz hadgyakorlat a tervek szerint a héten kezdődik, és az Európai Unió külső határának belarusz oldalára is kiterjed.

Robert Bauer tengernagy kijelentette, jelenleg nem látja a jeleit annak, hogy Oroszország a balti államok megtámadására készülne.

Oroszország harmincezer katonát vezényelt az Ukrajnával szomszédos Belaruszba a közös hadgyakorlaton történő részvétel céljából, így az ukrán határ térségébe felvonultatott orosz alakulatok létszáma meghaladja a százezret. Az Egyesült Államok háromezer katonát küldött a NATO-szövetségesek erősítése céljából Romániába és Lengyelországba.

A NATO tagállamai részéről további csapaterősítések is várhatók a fejlemények tükrében

– közölte Bauer tengernagy a vilniusi sajtótájékoztatóján. – Természetesen ez nagyban függ attól is, hogy az orosz csapatok Belaruszban maradnak-e – tette hozzá.

Moszkva azt hangoztatja, hogy nem tervez Ukrajna elleni inváziót, de pontosabban meg nem határozott katonai műveletet hajt végre, ha nem teljesítik a biztonsági követeléseit, köztük azt, hogy Ukrajna soha nem lesz az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének a tagja. A NATO ezt a követelést elutasítja.

Ha a jelenlegi csapaterősítést vesszük figyelembe, Oroszországnak feltehetően elegendő ereje van egy, a hónap végéig esedékes komoly invázióhoz

– jelentette ki Bauer. – Azt, hogy ezt megteszik-e, hogy komolyan gondolják-e, vagy sem, nem tudjuk – idézte a Reuters globális hírügynökség a katonai bizottság elnökét. Bauer közölte, hogy a belarusz-ukrán határ közelében történt legutóbbi csapaterősítés során tábori kórházakat és más, támadáshoz szükséges támogató egységeket vonultattak fel, és ez önmagában nagyon aggasztó. A tengernagy közölte: nem látja jelét annak, hogy Moszkva a három NATO-tag balti államra – Litvániára, Lettországra és Észtországra – akarna támadni.

Nem tudjuk, mi a szándékuk, de nem várunk Oroszország részéről NATO-terület elleni támadást, sem közvetlenül, sem belarusz területről

– mondta Bauer a három balti ország közös hírügynöksége, a BNS szerint.

Valdemaras Rupsys litván vezérkari főnök is megerősítette, hogy nincsen közvetlen veszély, sem taktikai, sem hadműveleti értelemben. Németország védelmi minisztere hétfőn bejelentette, hogy további 350 katonát küld Litvániába a NATO-csapaterősítés keretében. – Így erősítjük meg részvételünket a NATO keleti erőiben, és világos jelzést küldünk elkötelezettségünkről a szövetségeseinknek – mondta Münsterben Christine Lambrecht. A Litvániában szolgáló 1200 fős NATO-erő mintegy fele a német hadsereg (Bundeswehr) katonája.

Borítókép: Egy tank részt vesz egy belarusz–orosz közös hadgyakorlaton a Breszt közelében lévő gyakorlótéren 2022. február 2-án. (Fotó: MTI/AP/Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.