Életbe lépett kedden Ausztriában a felnőtt lakosságot érintő, a koronavírus elleni kötelező védőoltást elrendelő törvény első fázisa. Ennek értelmében az állam most értesítőket küld ki, felhívva az állampolgárok figyelmét új kötelezettségükre. Valamennyi 18. életévét betöltött, Ausztriában lakó személynek legkésőbb március 15-ig fel kell vennie a koronavírus elleni oltás mindkét adagját, illetve aki ezt már megtette, a harmadik, emlékeztető oltást. Kivételt képeznek a kiskorúak, a várandós kismamák, az egészségügyi okokból nem beoltathatók és azok, akik az elmúlt maximum 180 napban pozitív PCR-teszttel igazolni tudják, hogy átestek a fertőzésen.
A Public Opinion Strategies piac- és véleménykutató cég legfrissebb felmérése szerint a válaszadók 62 százaléka ugyan támogatja a kötelező oltás bevezetését, de 17 százalékuk szerint ezt korán lépte meg az osztrák törvényhozás. A válaszadók 35 százaléka pedig egyenesen ellenezte a vakcinák kötelezővé tételét.
Ausztriában a kötelező oltásokat ellenzők a természetes védettség és az önrendelkezés joga mellett ellenérvként hozzák fel, hogy az oltások megjelenése nem vetett véget a pandémiának. Gerald Gartlehner, a Donau-Universität Krems epidemiológus professzora ugyan korábban, a delta variáns idején támogatta a kötelező vakcinációt, de az omikron megjelenésével szerinte megváltozott a realitás.
Nem hiszem, hogy a kötelező oltásról szóló intézkedés még mindig szükséges lenne
– közölte Gartlehner, aki emlékeztetett arra is, hogy az omikron megjelenésével a társadalom immunitása a kellő szintre emelkedhet, és a jövőben majd csak a veszélyeztetett csoportoknak kell felvenniük az emlékeztető oltásokat, mint azt az influenza esetében is teszik. Ez, összhangban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábbi megállapításával, a pandémia végét is hozhatja.
Peter Klimek, a Bécsi Orvostudományi Egyetem professzora, a kormány tanácsadója ugyan egyetértett Gerald Gartlehnerrel abban, hogy az oltás kötelezővé tétele túl későn érkezett, de
szerinte ez nem jelenti azt, hogy a törvény hiábavaló erőfeszítés lenne, ugyanis az egyben egy felkészülés a jövőre nézve.
A bécsi virológiai központ véleménye szerint sem az omikron a koronavírus utolsó variánsa. Karoline Edtstadler osztrák alkotmányügyi miniszter szerint azért szükséges a törvény, mert azzal későbbi korlátozásokat előzhetnek meg.
Tudjuk, hogy ez egy szigorú törvény, de nekünk, politikusoknak felelősségünk van abban, hogy működjön az egészségügyi rendszer és megvédjük az emberek egészségét
– mondta Edtstadler. A politikus hozzátette: – Tisztában vagyunk azzal, hogy a törvénnyel beavatkozunk az emberek személyes döntésébe, de ehhez a vírus megadja a felhatalmazást. Tudjuk, hogy csak a vakcina adhatja vissza a normális életünket.