– Emmanuel Macron francia elnök telefonbeszélgetésük alkalmával arról biztosította, hogy a kijevi vezetés kész végrehajtani a minszki megállapodásokat, és friss elképzeléseken dolgozik a két kelet-ukrajnai szakadár régió területén rendezendő választások kérdésében – közölte hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az állami televízióban közvetített nyilatkozatával az orosz államfő Dmitrij Kozaknak, az orosz elnöki apparátus helyettes vezetőjének azon helyzetértékelésére reagált, miszerint a dolgok jelen állása szerint Kijev sosem fogja megvalósítani a Donyec-medencei helyzet rendezéséről szóló megállapodásokat.
Nem sokkal korábban Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter arról számolt be, hogy Ukrajna jelentős erőket vont össze a Donyec-medencei szakadár régiók mentén, és lehetséges, hogy erővel próbálja visszafoglalni ezeket a területeket. Sojgu azt állította, hogy az ukrán kormánycsapatok fokozzák a szakadár luhanszki és donyecki „népköztársaságok” tüzérségi támadását.
A védelmi tárcavezető rendkívül veszélyesnek nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek azt a kijelentését, hogy vissza akarja állítani országának atomhatalmi státusát.
Sojgu ezenfelül a luhanszki és donyecki szakadár területek elismerését sürgette, miután nem sokkal korábban az önhatalmúlag kikiáltott „népköztársaságok” függetlenségük elismerésére és katonai együttműködésre kérték Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
Az egyeztetett felhívást az orosz televízióban ismertette az önhatalmúlag kikiáltott donyecki, illetve luhanszki „népköztársaság” vezetője, Denisz Pusilin és Leonyid Paszicsnik.
– Az ukrán rendszer, kötelezettségvállalásaival szembemenve, úgy döntött, hogy erővel oldja meg a konfliktust
– közölte Pusilin, a „nép nevében” felszólítva Oroszországot a függetlenség elismerésére és az Oroszország és Donyeck közötti együttműködésre, egyebek mellett katonai téren. Paszicsnik Luhanszkból az orosz televíziónak nyilatkozva arra kérte Putyint, hogy „a köztársaság népének tömeges halálát elkerülendő” ismerje el a „Luhanszki Népköztársaság” szuverenitását és függetlenségét.
Az orosz alsóház február 15-én szavazott meg egy Putyinhoz intézett felhívást arról, hogy Oroszország ismerje el a nyolc éve orosz támogatással Kelet-Ukrajnában, a kijevi hadsereg ellen harcoló területek függetlenségét.
Borítókép: Ukrán katona a kelet-ukrajnai Luhanszk közelében lévő frontvonalnál, Zolote falu közelében 2022. február 9-én. Kelet-Ukrajnában 2014 márciusa óta dúl kisebb-nagyobb intenzitású fegyveres konfliktus az oroszbarát szakadárok és az ukrán hadsereg között (Forrás: MTI/EPA/Sztanyiszlav Kozliuk)