Számos olyan támadás és gyilkosság történt Nyugaton, amelyeket radikális iszlamisták követtek el, később pedig mentális betegséggel próbálták leplezni a bűncselekményeket. Legutóbb egy brit iszlamista férfi ejtett túszul négy embert egy texasi zsinagógában, és azt követelte, hogy engedjék szabadon a korábban terrorizmusért körözött és 86 évre elítélt, Lady al-Kaida néven elhíresült nőt. A hatóságok és a média később azzal próbálta mentegetni a támadás során lelőtt fegyveres férfit, hogy mentális betegségben szenved – írja a Jihad Watch nevű portál.
Franciaország élen jár a muszlim radikálisok mosdatásában. 2017-ben egy muszlim férfi meggyilkolt egy 65 éves zsidó óvodaigazgatót. A támadó éjszaka betört Sarah Halimi harmadik emeleti lakásába, majd brutálisan megverte, miközben Allahot dicsőítette. A fiatal férfi ezután a lakás ablakán kilógatta az idős nőt, majd ledobta az utcára, miközben az áldozat könyörgött az életéért. A hatóságok többször is megjegyezték, hogy a dohányzás úgynevezett „pszichotikus zavart” okozott a muszlim támadónál, akit gyógykezelésre köteleztek. Az eset óriási tüntetéshullámot eredményezett Franciaországban.
Mohamed Salmene Lahouaiej-Bouhlel egy teherautóval belehajtott a Bastille napját ünneplő tömegbe Nizzában még 2016-ban. A támadásban 86-an meghaltak és több százan megsérültek. Az eset után a családja és a média azt hangoztatta, hogy a férfi mentálisan beteg volt. Az NBC tévécsatorna pedig azt állította, hogy a nizzai támadó nem volt dzsihadista, annak ellenére, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet magára vállalta a tömeggyilkosságot.
Egy évvel korábban Dijon városában is gázolásos terrortámadás történt. Egy férfi a kisteherautójával a város több pontján az emberek közé hajtott, miközben Allahot dicsőítette, késsel hadonászott és azt kiabálta, hogy Palesztina gyermekeinek nevében jár el. Bár senki sem vesztette életét a támadásokban, többeknek maradandó sérülést okozott. A helyi ügyész akkor azt állította, hogy az incidens nem állt összefüggésben terrorizmussal, az elkövetőnek pedig nem voltak vallási indítékai, csupán mentális zavarban szenvedett.