Mi kell ahhoz, hogy védekezz, harcolj és túlélj sarkvidéki környezetben? Mi teszel, ha húszkilós menetfelszerelésben összetörik alattad a jég? – effajta helyzetekre készülnek a Norvégiában kezdődő NATO-hadgyakorlaton a katonai szövetség tájékoztatása szerint. A hadgyakorlat célja annak tesztelése, hogy vajon milyen gyorsan tud Norvégia külső segítséget fogadni harmadik ország által végrehajtott támadás esetén, a NATO alapszerződésének 5. cikke alapján. Ez a cikk kötelezi a tagállamokat, hogy segítséget nyújtsanak a megtámadott tagállamnak – mutatott rá a távirati iroda. A Cold Response 2022 műveletben 27 nemzet 30 ezer katonája vesz részt, égen, földön és levegőben. Közülük
- 14 ezren a szárazföldi,
- 8 ezren a tengerészeti,
- 8 ezren a légierőből,
- 220 repülőgép,
- 50 hajó közreműködésével.
Az áprilisig tartó hadgyakorlatnak nincs köze az ukrajnai háborúhoz, Norvégia rendszeresen, minden második évben megrendezi. Ezúttal is, a szokásoknak megfelelően már nyolc hónappal korábban bejelentették. Az első Cold Response gyakorlatot 2006-ban tartották.
Sőt, Oslo korábban megfigyelőnek meghívta az EBESZ minden tagját, így az oroszokat is, akik azonban ezúttal nem kívántak élni a lehetőséggel. A norvég védelmi minisztérium így is részletes tájékoztatást ad Moszkvának, „amely kulcsfontosságú a félreértések, és a szükségtelen konfliktusok elkerüléséhez”.
A NATO kapacitásainak erősítése Oroszország határai közelében nem járul hozzá a térség biztonságának erősítéséhez
– idézte az MTI Oroszország oslói nagykövetségének reakcióját.
Nem árt az elővigyázatosság, hiszen Norvégia majd 200 kilométeres szárazföldi határral osztozik Oroszországgal, a műveletek egy része pedig csupán néhány száz kilométerre fog zajlani az orosz területektől.
A NATO idei menetrendjéből kiderül, hogy 2022-re számos másik hadgyakorlat is be van már ütemezve, közülük több az orosz határ szomszédságában.
Borítókép: Hadihajók vonulnak fel a norvég vizeken a hadgyakorlatra készülve. (Fotó: NATO/SNMCMG1)