Mario Draghi telefonon tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán miniszterelnökkel, amelynek során az olasz kormányfő támogatást és adományokat ígért az ukrán népnek. A két politikus az oroszok által okozott háborús károkról, valamint Ukrajna EU-csatlakozásáról is beszélt. Zelenszkij megköszönte az olaszok segítségét, s egyúttal Draghi közreműködését kérte a háborús agresszió felszámolására. Draghi a beszélgetés során szólt arról is, hogy az olasz kormány elítéli a civilek és a nukleáris infrastruktúra ellen elkövetett orosz támadásokat. Végül arról biztosította az ukrán miniszterelnököt, hogy
Olaszország támogatja, hogy Ukrajna is az „európai család” része lehessen.
Hétfő reggel egyébként Draghi Brüsszelben találkozott az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel. A tanácskozás előtt tartott sajtótájékoztatón az Európai Unió tagországainak egységét méltatták, amiért egyhangúlag válaszoltak Zelenszkij pénzügyi, humanitárius és hadászati segélykérésére. Von der Leyen felszólalásában felhívta a figyelmet, jelenleg három szigorú szankciót léptetett életbe az unió a háborús agressziót elkövető oroszokkal szemben, arra azonban fokozottan figyelni kell, hogy a kiszabott szankciók alól senki se találhasson kibúvót, a büntetések maximálisak legyenek. Kiemelte azt is, hogy
az Európai Unió által kiszabott büntetések máris érzékeltetik negatív hatásukat az orosz gazdaságon.
A felek kitértek a kontinens energetikai problémáira vonatkozó kardinális kérdésre is, hogy miképpen függetleníthetik az EU-s országok energiaellátását az orosz gáztól, olajtól és széntől. Draghi felhívta a tagországok figyelmét az Oroszországra kiszabott szankciók mielőbbi végrehajtására. Beszámolt arról, hogy az olasz hatóságok rendkívüli gyorsasággal intézkedtek az orosz oligarchák Olaszországban található luxusnyaralóinak, jachtjainak lefoglalásában. Összesen 143 millió euró értékű orosz tulajdonban lévő ingatlan és pénzforrás befagyasztását rendelte el az olasz pénzügyőrség. Draghi hozzátette, hogy míg Németország, Franciaország és Olaszország hatékonyan közreműködik az oroszok szankcionálásában, addig a többi állam várat magára.
Egységes fellépés nélkül azonban a szankciók nem érhetik el a várt eredményt
– hívta fel a figyelmet Draghi. Az uniós országok egységére van a szükség a menekültek fogadása és elosztása, valamint az energiahiány alternatív forrásokból való pótlásával kapcsolatban is. Közös fellépéssel kell kezelni az európai országokra gyakorolt sokrétű háborús következményeket – sürgette Draghi. A bizottság elnökével tartott tárgyalás egyik kulcsfontosságú témája a Németországot és Olaszországot érintő orosz gázellátmány megszűnése okozta krízishelyzet megoldása.
Draghi beszámolt arról, hogy felvette a kapcsolatot Tamin bin Hamád Al Táni katari emírrel a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok megszilárdítására. A sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy Olaszország támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, de azt is megjegyezte, hogy ez hosszas folyamat lesz, hiszen strukturális reformok előzik meg.
Borítókép: Mario Draghi olasz miniszterelnök évzáró sajtótájékoztatót tart Rómában 2021. december 22-én. (Forrás: MTI/EPA/ANSA/Riccardo Antimiani)