A befogadóállomásokon rendelkezésre álló helyek kis száma miatt politikai vita övezi az Ukrajnából érkező menekültek elhelyezését Belgiumban. A minap az ország egyik legnagyobb pártja, a jobboldali, ellenzéki Flamand Érdek elnöke, Tom van Grieken rádióinterjúban vetette fel, hogy a nem ukránok menedékkérelmeinek elbírálását ideiglenesen fel kellene függeszteni. – Elvégre a határainktól kétezer kilométerre zajlik háború. Kivételes vészhelyzettel állunk szemben, a szükség pedig nem ismer törvényt – érvelt, a műsorban azt is kijelentve, hogy a belgiumi menedékkérelmek csaknem hatvan százalékát jogszerűtlenül ítélik oda, ám amikor az ukránok segítségre szorulnak, helyhiány van. – Utasítsák ki az országból az illegálisokat! – húzta alá. Van Grieken egyúttal azt is szorgalmazta, hogy
Belgium mutasson szolidaritást, s anyagilag támogassa az Ukrajnával határos EU-országok segítségnyújtását, például Magyarország esetében is.
Sammy Mahdi menekültügyi és migrációs államtitkár blogbejegyzésben utasította el a felvetést. Szerinte ugyanis nem csak diszkriminatív, de illegális is lenne, ha Belgium hirtelen bezárná az ajtót az Afganisztánból és Szíriából érkezők előtt. (Jelenleg ők teszik ki a belgiumi menedékkérők zömét – a szerk.) A határországok anyagi támogatásáról szóló javaslattal kapcsolatosan Mahdi emlékeztetett rá, hogy a Flamand Érdek az új befogadóállomások, úgynevezett falvak felállítását bezzeg nem támogatta.
Utóbbi gondolata azután született meg, hogy az Ukrajnából Belgiumba érkezők száma már a múlt héten megközelítette a hatezret, miközben az országban rendelkezésre álló, csaknem harmincezer férőhely megtelt. (Már januárban, jóval az ukrán háború kirobbanása előtt gondot jelentett, hogy a befogadó központokat elhagyók száma jóval kisebb volt, mint az új érkezőké. Erről itt írtunk.) A migrációs államtitkár szerint a helyzetre rövid távon megoldás lehet, ha a belgiumi régiók és önkormányzatok saját hatáskörükben alakítanak ki nagy méretű befogadóállomásokat.
A brüsszeli szövetségi kormány úgy számolt, hogy Belgium legalább kétszázezer ukrajnai menekültet fogadhat.
A várakozások szerint hatvan százalékuk az északi Flandriába, a déli Vallóniánál gazdagabb belgiumi régióba érkezik majd. A flamand kormány összesen tizenöt, ukránok százait elszállásoló menekültfalvat állítana fel különböző közigazgatási egységekben. Jan Jambon flamand miniszterelnök a héten úgy becsülte, hogy csak a hónap végéig tizennyolcezer férőhelyet kell létrehozni Flandriában, hogy a helyzet fenntartható maradjon.
A flamand városok és önkormányzatok szövetségéből nemrég mindenesetre megkongatták a vészharangot, mondván: a helyi szociális ellátóhálózatok az elmúlt időszak kihívásai, főként a koronavírus és az energiaválság miatt jócskán terheltek, s nem biztos, hogy a menekültválságot is elbírják.
Borítókép: Ukrajnából elmenekült emberek az ukrán–szlovák határ szlovákiai oldalán (Forrás: MTI)