Következő mérkőzések
Románia
15:002024. június 17.
Ukrajna
Belgium
18:002024. június 17.
Szlovákia

Rekordalacsony volt tavaly a házasságkötések száma Kínában

A születési arány is csökkenhet, ugyanis az országban a legtöbb gyermek házasságon belül születik.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 03. 21. 9:30
Sanghaj, 2021. szeptember 22. Férfi halad el az Evergrande Center logója alatt az Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport épületének bejáratánál Sanghajban 2021. szeptember 21-én. Jelentések szerint az Evergrande-nek több mint 300 milliárd dollárnyi adóssága van. MTI/EPA/Alex Plavevski Fotó: Alex Plavevski
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rekordalacsony szintre csökkent a házasságkötések száma Kínában 2021-ben, nyolc éve tartó zsugorodást követően, tovább erősítve a lakosság elöregedésével kapcsolatos aggodalmakat. A Global Times kínai lap internetes kiadásában egy vasárnap megjelent cikk szerint tavaly 7,63 millió pár regisztrált házasságkötésre Kína szárazföldi részén. Ez a legalacsonyabb szám azóta, hogy a kínai polgári ügyek minisztériuma 1986-ban elkezdte közzétenni az éves statisztikát. A tavaly házasodók száma 56,6 százaléka volt a 2013-ban házasságkötésre regisztrálók számának. Az adatok azt tükrözik, hogy 2013 óta folyamatosan csökkent a házasodási kedv: a 9 évvel ezelőtti 13,46 millióhoz képest 2019-re a házasságkötések száma 10 millió, 2020-ra pedig 9 millió alá csökkent. Ho Ja-fu, a Global Times által megkérdezett kínai népességkutató elmondta:

a házasságkötések számának visszaesése a születések számának csökkenését eredményezi majd, ugyanis Kínában a legtöbb gyermek házasságon belül születik.

Ho a csökkenő tendenciát részben a fiatalok számának csökkenésével magyarázta, hozzátéve, hogy a házasságra érett korban lévők közül sokan későbbre halasztják  házasodási terveiket. A szakértő szerint a kínai nők, oktatási és gazdasági körülményeik fejlődése révén a férfiaknál is kevesebb hajlandóságot mutatnak a házasodásra. A South China Morning Post című hongkongi lap internetes kiadásában, egy vasárnapi cikkben a Global Times által is megkérdezett szakértőt idézve arról írt, hogy a házasságok számának csökkenéséhez a kínai lakossági nemi egyensúlyának felborulása is hozzájárult. Az 1980-as években bevezetett egykepolitika következtében ugyanis a férfiak száma aránytalanul meghaladta a nőkét.

Az 1995 és 2010 között született, 220 millió főt meghaladó generációban például 18,27 millióval több a férfi, mint a nő

– olvasható a cikkben.

A polgári ügyek minisztériuma által közzétett adatok szerint mindazonáltal tavaly markánsan csökkent a válások száma is Kínában. 2021-ben 2,14 millió pár nyújtott be válási kérelmet, míg egy évvel korábban 3,73 millió házasságot bontottak fel. 2020 előtt pedig a válások száma három éven át folyamatosan nőtt. A kínai népességkutató szerint a tavalyi visszaesés annak volt köszönhető, hogy a 2021-ben érvénybe lépő polgári törvénykönyv egy „gondolkodási időszakot” írt elő a válóperek benyújtását követően, lehetővé téve a kérelem visszavonását. A szakértő azonban úgy vélekedett, hogy az intézkedés hatása csupán átmeneti. Ho az adatok tükrében arra számít, hogy Kínában idén csökkenhet a népesség, a halálozások száma meghaladja majd a születésekét.

Borítókép: férfi halad el az Evergrande Center logója alatt, az Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport épületének bejáratánál, Sanghajban 2021. szeptember 21-én (Fotó: MTI/EPA/Alex Plavevski)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.