Magyarország fel van készülve az Ukrajnából menekülők fogadására és befogadására, még az eddigieknél is nagyobb számban tud ellátni mindenkit, és nincs szüksége külső segítségre e tekintetben sem – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben, az uniós tagországok külügyminisztereinek soron kívüli ülését követően pénteken.
Szijjártó Péter magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta:
Magyarország a történelmének legnagyobb humanitárius segélyakciója keretében felajánlott 600 millió forint értékű szállítmányt. 800 tonna ételt és 200 tonna, babaápolási és higiéniai eszközökből álló segélyt juttat el Ukrajnába.
A háború kirobbanása óta 140 ezer menekült érkezett Ukrajna irányából Magyarországra,
- köztük mintegy 100 ezren ukrán nemzetiségűek,
- 22 ezren magyar nemzetiségűek,
- továbbá nagyjából 18 ezren unión kívüli országok állampolgárai,
akiknek Magyarország segített a hazautazásukban – tájékoztatott. Elmondta: pénteken döntés született arról, hogy a kórházaiban Magyarország ellátást biztosít azoknak az ukrán gyermekeknek, akiknek gyógykezelése a háborús viszonyok miatt hazájukban akadályokba ütközik. Több uniós ország szakminisztere komoly elismeréssel illette az Ukrajnával szomszédos országokat, köztük Magyarországot a menekültek befogadásáért és ellátásáért – emelte ki.
Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy a Külügyi Tanács rendkívüli intézkedéseket fogadott el az ukrajnai háború elől menekülők befogadására és azonnali védelmére. Ezzel kapcsolatban azt mondta:
Magyarország saját nemzeti döntése és szabályozása alapján fogadja be és látja el az Ukrajnából menekülőket. Az uniós jogszabály nem tett mást, mint hozzáalakította az európai jogot a valósághoz.
A külgazdasági és külügyminiszter arról is tájékoztatott, hogy újabb szankciós csomagokat illetően nem történt sem előterjesztés, sem döntés a külügyminiszteri tanács ülésén. Kijelentette: Magyarország részese volt a közös döntéseknek, és azt szeretné, ha az Európai Unió egysége fennmaradna. Ugyanakkor Magyarország el akarja kerülni, hogy a háború árát a magyar emberek fizessék meg, ezért azt szeretné, hogy a jelenlegi helyzet fenntartása mellett nem kerülne sor az energiaellátással kapcsolatos szankciók bevezetésére. Szavai szerint energiaellátással kapcsolatos szankciókat Magyarország egészen biztosan nem fog tudni támogatni.