A Nyugat nem kezelte Oroszországot nagyhatalomként, több mint tíz éve hangoztatott biztonsági aggályait elemezték ugyan, de nem gondolták, hogy az oroszok egyszer olyan katonai kapacitásokra tesznek szert, hogy követeléseiknek érvényt tudnak szerezni – mondta Ilyash György, a Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) kutatója, Oroszország-szakértő a Scruton közösségi térben megrendezett, az ukrajnai háborúról szóló szakértői beszélgetésen. A Mandiner.hu beszámolója szerint Ilyash György azt is elmondta: a nyugati hatalmak ott is hibát követtek el, hogy a 2008-as grúziai, majd 2014-es krími és a szíriai orosz beavatkozásokból sem vonták le a következtetést, hogy Oroszország képes érvényt szerezni akaratának.
Oroszországnak azzal kell számolnia, hogy ez most jó pár évig fenyegetésként lehet rá tekinteni, és a védelmi kiadások emelése, a biztonság érdekében az európaiak hajlandók lesznek néhány más célról lemondani
– vélekedett Stepper Péter, a KKI NATO-szakértője. Emlékeztetett, hogy közvélemény-kutatások szerint húsz évvel ezelőtt a nyugati világ a legnagyobb fenyegetésnek a terrorizmust tartotta, a konvencionális háborút akkor csupán a megkérdezettek öt-hat százalék ítélte annak. – Kíváncsi vagyok, hogy néhány év múlva az európai felmérések mit mutatnak majd; a nagyhatalmi versengés, az új hidegháború és a katonai fenyegetés milyen faktort jelent majd – hangoztatta.
A teljes beszélgetés itt megtekinthető:
Borítókép: a Területi Védelmi Erők tagjai ellenőrzőponton Kijev keleti frontvonalán (Fotó: EPA/ROMAN PILIPEY)