A V4NA Hírügynökség szerint bíróság kimondta, hogy a vállalat nem követelheti meg a magukat nem férfiként vagy nőként, illetve nem csak férfiként vagy nőként azonosító személyektől, hogy válasszanak a két klasszikus nemi kategória között. A társaság hat hónapot kapott arra, hogy orvosolja a problémát, amelyre két megoldás létezik: vagy bevezet egy harmadik, semleges nemű megszólítást, vagy egyszerűen csak a kereszt- és vezetékneveket tüntetik fel a jegyeken és bérleteken.
A sértett nem bináris felperes ügyvédje – aki a queer emberek jogaira szakosodott – azt mondta a Hessenschau német lapnak, hogy
remélem, hogy ez az eljárási forma odavezet, hogy három-négy-öt év múlva már nem csak férfi és nő lesz. Ez biztosítja, hogy a nem bináris, transznemű és interszexuális emberek a társadalomban normális esetként váljanak láthatóvá.
A frankfurti tartományi bíróság már korábban is elmarasztalta a DB-t, amikor arra kötelezte, hogy a járataikon tartózkodjon a férfi és női megszólításoktól, vagy használjon semleges köszöntést, mint például azt, hogy „Jó napot!”.
A DB megerősítette a sajtónak, hogy a vállalat „széles körű sokszínűségi megközelítést” követ, a semleges nemű megszólítási formára való áttérés azonban nagyon drága és időigényes lenne – tette hozzá a V4NA Hírügynökség.
Nem minden német vállalat ellenkezik, amikor az újfajta genderőrület megtámadja. A Lufthansa tavaly jelentette be, hogy a személyzete áttér a nemi szempontból semleges kifejezésekre. A változás a Lufthansa-csoport által üzemeltetett összes légitársaságra vonatkozik, beleértve az Austrian Airlinest, a Swisst és az Eurowingst is.
A sokszínűség nemcsak egy üres frázis, hanem valóság a Lufthansa számára. Mostantól kezdve ezt a hozzáállást a nyelvünkben is ki akarjuk fejezni
– mondta Anja Stenger, a vállalat szóvivője.
Nem a Lufthansa az első olyan légitársaság, amely elhagyja a férfi és női megszólításokat. Korábban az Air Canada, sőt a Japan Airlines is bevezette a járatain a nemileg semleges megszólítást – írja a V4NA Hírügynökség.
Németországban különösen nagy vita alakult ki a közvéleményben a gendersemleges megszólítások miatt. A német nyelvben ugyanis sok szó a férfi és a női nemtől függ.
Az „Arzt” például a férfi orvos, az „Ärztin” pedig a női orvos, de hasonlóan a „Redakteur” a férfi szerkesztő és a „Redakteurin” a női szerkesztő. Ezeket a problémákat nem lenne könnyű feloldani, és a gendersemleges nyelvezetet ellenzők szerint a német nyelv teljes átváltoztatására lenne szükség, amit nem tartanak elfogadhatónak.
A gendersemlegesség már a szülői nevelésben is megjelent világszerte.
A V4NA korábbi cikkében írt a Toronto Star írásáról, amelyben egy olyan családot szólaltattak meg, akik nem árulják el senkinek gyermekük, Storm Stocker-Witterick nemét. Az apuka a hírportálnak azt nyilatkozta, hogy úgy gondolja, hogy „ha tényleg meg akarsz ismerni valakit, akkor ne kérdezd meg, hogy mi van a lába között”.
A cikk szerint a gendersemleges gyermeknevelést a lehető legkorábban el kell kezdeni, akár már óvodáskorban is úgy, hogy olyan játékokat adnak a gyermekeknek, amelyek nincsenek nemhez kötve.
Borítókép: Utasok várakoznak szerelvényre a müncheni vasúti főpályaudvaron 2021. augusztus 11-én (Fotó: MTI/EPA/Lukas Barth)