Teljes mértékben úgy gondolom, hogy Ukrajna képes megnyerni a háborút
− jelentette ki szerdán John Kirby, a Pentagon szóvivője. − Az elmúlt napok eseményei is ezt támasztják alá − tette hozzá. Kirby megállapítását azzal magyarázta, hogy az orosz egységek teljesen kivonultak a kijevi és csernyihivi területekről. Való igaz, hogy az ebben a régióban bevetett orosz csapatok − számukat huszonnégyezer főre vagy efölé becsülik − elhagyták Ukrajnát, Belarusz és Oroszország területére húzódtak vissza, hogy aztán ott töltsék újra készleteiket, rendezzék soraikat.
Új stratégiai célok
Az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozó amerikai védelmi tisztviselők azonban korántsem olyan optimisták ezzel kapcsolatban, mint John Kirby.
Ők úgy látják, ezeket az egységeket − és rajtuk kívül az Oroszország más területeiről érkező alakulatokat − az elkövetkező időszakban a keleti fronton, a Donyec-medencében fogják bevetni.
Ezt látszik alátámasztani az InformNapalm oknyomozó portál jelentése is, miszerint az eddig Kalinyingrádban állomásozó 18. gépesített lövész hadosztályt áthelyezték Kelet-Ukrajnába. Az Institute for the Study of War (ISW) amerikai elemzőintézet szerint míg a háború első hónapjában a fő cél Kijev elfoglalása volt, addig az új stratégia már a keleti frontra, ezen belül is két helyszínre koncentrál: Mariupol bevételére, valamint a luhanszki és donecki területeken való előretörésre. Az intézet szakértői úgy vélik, hogy az elkövetkező napokban várható egy nagyobb offenzíva megindulása ezekben a régiókban, ezt támasztja alá, hogy több, oroszpárti Telegram-csatornán is jelentek meg videók, amelyek hadfelszerelések és újabb egységek érkezéséről számoltak be.
Az elmúlt napokban jelentős harcok zajlottak Popaszna és Rubezsne településeknél, azonban az orosz egységek nem tudták áttörni az ukrán védelmi vonalakat.
Az ISW jelentése szerint többek közt azért nem érnek el számottevő sikereket, mivel még mindig sorkatonákra támaszkodnak, az ukrán titkosszolgálat szerint egyes moszkvai katonai iskolák kadétjait is bevethették.