Veszélyben a belga építőipar
A belga építőipari szövetség 302 építőipari cégnél végzett felmérést, hogy megnézze, mekkora nyomás nehezedett rájuk, miután vészes építőanyag-hiány lépett fel az orosz–ukrán háború miatt. A vállalatok több mint fele arról számolt be, hogy drasztikusan kellett csökkenteniük a kiadott árajánlatok érvényességi határidejét, a cégek 44 százaléka pedig csak legfeljebb nyolc napig tartja érvényben a kiadott költségvetési tervet. Az építőanyag-hiány és a növekvő árak miatt ugyanis hosszabb ideig nem tudják garantálni sem a kiadott költségvetést, sem a munka elvégzését.
A szövetség elnöke, Niko Demeester ezért felszólította a belga kormányt, hogy enyhítse az építőipari cégekre nehezedő nyomást, és biztosítson nagyobb rugalmasságot az anyagbeszerzésekben, azaz mentesítse az építőipart a pénzügyi bírságok alól, ha a vállalatok anyaghiány miatt nem tudják teljesíteni a szerződéseket. A belga cégek 82 százaléka arról számolt be, hogy olyan nagy késedelmek és elmaradások vannak az építőanyagok leszállításában, hogy hamarosan akár az építkezéseket is leállíthatják.
Forrás: brusselstimes.com
Flandriában történelmi rekordot döntött a háztartások áram- és gázszámlája
Áprilisban ismét rekordot döntött Belgium flandriai régiójában a háztartások energiaszámlája, annak ellenére, hogy a belga kormány korábban 21 százalékról hat százalékra csökkentette a villamos energia és a földgáz árába épített áfát. Az áfacsökkentés mára már nem érzékelhető a fogyasztóknak.
Azok a flamand ügyfelek, akik most kötnek szerződést elektromosáram-szolgáltatásra, átlagosan évente 1708 eurót fognak fizetni háztartásuk ellátásáért. Földgázszolgáltatásra pedig évente legalább 3659 eurót kell biztosítaniuk az új lakossági ügyfeleknek. Ez azt jelenti, hogy a flamandoknak évente 5367 eurót (csaknem kétmillió forintnak megfelelő összeget) kell csak az otthonuk energiaellátásáért kifizetniük. Ugyanez havi szinten – azaz a háztartásban használt villany és a földgáz – 448 eurójukba (azaz mintegy 166 ezer forintba) kerül áprilistól. Belgiumban a nettó átlagkereset 1590 euró körül mozog.
Forrás: dhnet.be