A Black Lives Matter (BLM) mozgalom vezetősége a szervezet számára összegyűjtött adományokból hatmillió dollár értékű luxusvillát vásárolhatott Kaliforniában – számolt be a The Daily Telegraph brit konzervatív napilap.
A hatezer-ötszáz négyzetméteres apartmanban több mint fél tucat hálószoba és hozzátartozó fürdőszobák, medence és húsznál is több férőhelyes parkoló van.
Az esetről elsőként a The New York Magazine írt, egy azóta már elérhetetlen YouTube-videóra hivatkozva, melyen a mozgalom három kulcsfigurája, Patrisse Cullors, Alicia Garza és Melina Abdullah beszélgetett egy dél-kaliforniai villa kertjében. Az ingatlant 2020 októberében vásárolhatták a mozgalomhoz érkező adományokból, azonban – nem meglepő módon – ez nincs feltüntetve az elszámolási jelentésekben.
Az apartmant egy bizonyos Dyane Pascall vette meg, aki a Janaya és Patrisse tanácsadócég menedzsere – a céget pedig nem más irányítja, mint a BLM egyik alapítója, a már említett Patrisse Cullors.
A lap birtokába jutott dokumentumokból, e-mail váltásokból és más üzenetekből kiderül, hogy a vezetőség minden áron el akarta kerülni, hogy a luxusvilláról vásárlásának körülményeiről bárki tudomást szerezzen. Amikor a The New York Magazine újságírója e-mailben a – belső körökben csak „campusként” hivatkozott – ingatlanról kérdezte a mozgalmat, rögtön az ügy eltussolására tett kísérletet a vezetés. Egy, a befolyásos tagok között keringő feljegyzésben olyan elhárító narratívák állnak a „campusszal” kapcsolatban, mint:
- A villa a szervezet kulturális részlegének ad otthont
- „menedékház” a mozgalom vezetői számára, akiket korábban fenyegetések értek
Ezek mellett utasításokat is adtak ki, hogyan reagáljanak az ingatlan tulajdonjogával és megvásárlásával kapcsolatos kérdésekre.
A The New York Magazine megkeresésére Shalomhay Bowers, a BLM Global Network Foundation igazgatósági tagja elmondta; az ingatlan lakhelyként és stúdióként szolgál a Black Joy Creators Fellowship – a szervezet a tehetséges hátrányos helyzetű afroamerikaiaknak biztosít lehetőséget a kitörésre – kedvezményezettjei számára.
Nem ez az első alkalom, hogy a mozgalom bajba kerül a pénzügyi átláthatóság hiánya miatt: az amerikai Amazon kereskedelmi vállalat még februárban függesztette fel a BLM online adománygyűjtését, miután a szervezet nem tudott elszámolni a hatvanmillió dolláros év végi záró egyenlegével. A mozgalom azt sem tudta megmondani, hogy ki a szervezet jelenlegi vezetője, és így ki felel az összegyűjtött pénzekért.
Nem tudni, ki felel az ország legjelentősebb társadalmi mozgalma által összegyűjtött milliókért, ez a legrosszabb átláthatósági probléma, amit 18 éves pályafutásom alatt láttam
– nyilatkozta korábban Laurie Styron, a CharityWatch felügyelő szervezet vezetője.