Akár már a jövő héten előállhat az orosz olajembargó tervével az Európai Bizottság – erről a brüsszeli testület ügyeiben jártas Politico portál számolt be csütörtökön. Mint azt írták, az unió jogszabály-kezdeményező szerve jelenleg is dolgozik a szankció végrehajtásának mikéntjén:
főként német igényre szabva olyan büntetőintézkedést javasolhatnak, amely időt hagy a tagállamoknak az embargó hatásainak kiküszöbölésére.
Emlékezetes, az EU utolsó szankciós csomagjában például szerepelt a szén, amelynek esetében csak hónapokkal magát a döntést követően lép életbe a korlátozás. A Politico információi szerint az Európai Bizottság nemcsak az időkeretet, hanem a szankció hatálya alá vehető kőolajtermékek, -származékok körét is alaposan vizsgálja.
Elképzelhető az is, hogy a teljes embargó helyett az olaj importjára vonatkozó különadók, árkorlátok javasolása mellett döntenek.
– Amennyiben az embargó túl sok kivételt tartalmaz, az egész világ átlát majd rajta – idézett a brüsszeli lap „puha” bejelentéstől tartó uniós diplomatákat. Az olajembargó vázolt forgatókönyve jövő héten kerülhet az EU-tagállamok Brüsszelbe akkreditált nagykövetei elé. Az időzítés nem véletlen: először a Reuters hírügynökség szellőztette meg, hogy az unió mindenképp megvárná a bejelentéssel a franciaországi elnökválasztás eredményét.
Brüsszel ugyanis nem akarja, hogy a Franciaországot is megtépázó energiaválság nyomán esetleg Marine Le Pent, a jobboldali jelöltet segítse.
Borítékolható ugyanis, hogy az orosz olaj importjának azonnali és teljes tiltása fájna Európának. A JP Morgan friss elemzéséből kiderült, hogy bármilyen átfogó embargós intézkedés már rövid távon is jelentős árkockázatot, piaci instabilitást hozna magával: az északi-tengeri Brent nyersolaj ára például 65 százalékos növekedést mutatna, s rekordszintre, hordónként 185 dollárra emelkedne.
Amennyiben egy fokozatos, körülbelül négy hónapos kivezetést javasolnak, mint az orosz szén esetében, ez már elképzelhető az árak jelentős megingása nélkül
– idézte a Bloomberg a JP Morgan elemzőjét.