A horvát elnök megakadályozná a svédek és a finnek NATO-csatlakozását
A Nyugat vegye rá Bosznia-Hercegovinát választási törvényének módosítására, ellenkező esetben Horvátország akadályozni fogja Finnország és Svédország NATO-hoz való csatlakozását. Ezt kéri a horvát elnök, Zoran Milanović, hangsúlyozva, hogy létfontosságú horvát érdekeket véd ezzel. A Soros családdal jó kapcsolatokat ápoló zágrábi kormányfő közben oroszpártisággal vádolta meg Milanovićot – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Forrás: V4NA hírügynökség2022. 05. 03. 16:35
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Elégedetlenkedő horvátok
Bosznia-Hercegovina jelenlegi felépítését és közigazgatási működését a daytoni békeszerződés alapozta meg. Az ország két fő entitásból áll: a horvátok és bosnyákok alkotta Bosznia-Hercegovinai Föderációból és a többségében szerbek által lakott Boszniai Szerb Köztársaságból. Az országnak három elnöke van, nemzetiségenként egy-egy, akik nyolchavonta cserélik az elnöki széket. A parlament kétkamarás, a felsőház 15, az alsóház 42 képviselőből áll. A nemzetiségek egyharmados arányát mindenhol szigorúan szem előtt kell tartani.
Zoran Milanović mostani kijelentése azonban arra mutat rá, hogy a horvátok nem elégedettek a mostani viszonyokkal, és úgy érzik, meg vannak károsítva.
Mint fogalmazott: – A Nyugat vagy rákényszerít Szarajevóra egy civilizált tervet, mely lehetetlenné teszi a horvát szavazatok ellopását és a horvát képviselői helyekkel való visszaélést, vagy Christian Schmidt utasítsa őket erre.
Christian Schmidt az új bosznia-hercegovinai főképviselő. A német diplomatának Boszniában olyan kihívásokkal kell szembenéznie, mint elődjeinek: ezek pedig a nemzetközi szereplők konszenzusának hiánya, az erősödő nacionalizmusok, az alkotmányos reformok kivitelezhetetlensége és az instabil belpolitikai helyzet.
Milanović a fent említett mondataival arra utalt, hogy a horvátoknak járó mandátumokkal egyesek visszaélnek, és nem a horvát nemzeti érdeket képviselők foglalják le a horvát kvótákat. Hozzátette: ha követelésük az év végéig nem valósul meg, mindent meg fog tenni a horvát száborban, hogy megakadályozza Svédország és Finnország NATO-csatlakozását. Nem lesz azonban könnyű végigvernie az elképzelést a parlamentben, ott többségben ugyanis a Horvát Demokratikus Közösség képviselői vannak, akik várhatóan nem támogatják majd az ötletet.
– Most megláthatjuk, hajlandók-e átgázolni a horvát érdekeken a saját karrierista, gyáva ambícióik miatt – fogalmazott Milanović a HDZ-s képviselőknek címezve.
Hogy mi a baja a horvát elnöknek a finnekkel és a svédekkel? Állítása szerint semmi. Javaslatának hátterében csak a boszniai horvátok érdeke van – nyomatékosította.
– Higgyék el, én sem örülök annak, hogy ezt kell tennem, de Szarajevó viselkedése miatt nincs más választásom. Az a feladatom, hogy megvédjem a horvátok érdekeit akkor is, ha az nincs benne Horvátország alkotmányában, én a horvát nemzet államának elnöke vagyok – húzta alá a politikus.
Az elnök maga is megakadályozhatja az északi államok csatlakozását
– A horvát elnök maga is megakadályozhatja Svédország és Finnország csatlakozását a NATO-hoz. Ha elég „menő”, ezt a döntést vállalja – így reagált a miniszterelnök Zoran Milanović szavaira. Andrej Plenković (HDZ) kormányfő egyúttal ismét oroszpártisággal vádolta az ország elnökét.
– Ha eléggé „menőnek” gondolja magát Milanović, akkor tegye meg, akadályozza meg a svédek és a finnek csatlakozását a NATO-hoz a szervezet madridi csúcsértékezletén, miért kell a parlamenti többségre várni ehhez a tetthez? – tette fel a kérdést újságíróknak is Zágrábban a miniszterelnök.
Plenković azzal vádolta meg Milanovićot, hogy korábban szinte semmit nem tett a boszniai horvátokért, most viszont egyik napról a másikra az ottani nemzetrész legnagyobb védelmezőjeként tetszeleg, aki a legtöbbet tesz a jogaikért. Plenković azzal zárta szavait, hogy a zágrábi kormány mindent elkövet annak érdekében, hogy megváltoztassák a boszniai választási törvényt.
Nincs egyetértés az elnök és a kormányfő között
Nem ez az első eset, hogy a különböző pártcsaládból érkező horvát elnök és a kormányfő között vita alakul ki az országot érintő kulcsfontosságú kérdésekkel kapcsolatban. Ezeket a problémákat nemegyszer a sajtón keresztül üzengetve egymásnak terítik a nyilvánosság elé. Egyes szakértők szerint a mostani megosztott világban nem biztos, hogy hasznos, ha az állam két legmagasabb tisztségét betöltő politikusa a médiát kihasználva sértegeti egymást, ahelyett, hogy a tárgyalóasztalnál ülve megbeszélnék a nemzet vezetése szempontjából fontos dolgokat.
Andrej Plenković egyébként a közelmúltban elégedett arccal kezelgetett Alexander Sorossal, miután Davosban arról beszélgettek, hogyan oldható meg a Horvátországban egyre nagyobb méreteket öltő demográfiai krízis migránsok betelepítésével. Soros György fia a beszélgetés után készített fotóhoz azt írta, remek találkozás volt.
Finnország és Svédország azon kevés európai uniós tagország közé tartozik, melyek nem tagjai a NATO-nak. Ez azonban néhány héten belül várhatóan megváltozik. A Reuters szerint Finnország május 12-én dönt a csatlakozásról, majd a május 16-án kezdődő héten Svédországgal egyidejűleg és közösen nyújtja be csatlakozási kérelmét. A skandináv országok sokéves katonai semlegessége zárul le ezzel – a svédek esetében ez évszázadokban mérhető, míg a finnek a II. világháború vége óta tartják fenn. Eddig mindkét ország határozottan kiállt a semlegesség mellett – sem a politika, sem a közvélemény nem támogatta a csatlakozást a NATO-hoz. A helyzeten az ukrajnai háború kitörése változtatott, mely a finneket és a svédeket kibillentette az eddigi pozíciójából.
Ha a két ország csatlakozik a NATO-hoz, jelentősen, nagyjából 1300 kilométerrel nő meg a határvonal Oroszország és az észak-atlanti szövetség között, vagyis a mostaninak a kétszerese lesz.
Vlagyimir Putyin orosz elnök egyébként a finnek és a svédek NATO-csatlakozására reagálva azt mondta, ha valóban így tesznek a skandináv országok, nukleáris fegyvereket és szuperszonikus rakétákat telepít a Kalinyingárdi területre, a Balti-tenger partjára.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.