Belgiumban már általános jelenség az adathalászat
Tavaly összesen 25 millió euró (9,3 milliárd forint) értékben csaltak el pénzt a belgiumi bűnözők az adathalászat valamelyik technikájával. Az összeg ráadásul nettóban értendő, azaz nem tartalmazza azokat az eseteket, amelyekben a hatóságok vagy pénzintézetek nagy értékű csalási kísérleteket akadályoztak meg.
Az adathalászattal végrehajtott lopás már annak ellenére társadalmi problémává nőtte ki magát Belgiumban, hogy a 2021-es anyagi kár több mint 26 százalékkal – és konkrétan kilencmillió euróval – volt alacsonyabb, mint a koronavírus-járvány kitörésekor, 2020-ban csúcsot döntött 34 millió eurós (12,6 milliárd forintnak megfelelő) csalás. Ugyanis az adathalászok a technikák és csatornák olyan széles palettáját használva próbálják meg kifosztani áldozataikat, hogy a tevékenység már a belgiumi hétköznapok részévé vált. A klasszikus, internetes, telefonos, e-mailes és sms-es eszközök mellé már felsorakoztak egyéb rafinált módszerek is. Például az amerikai szlengből átvett „boiler room” néven futó és a nyomásgyakorláson alapuló módszer: az áldozat rábeszélése egy nem létező, értéktelen kötvény megvásárlására. Szintén népszerű a bűnözők körében a hamis segítségkéréssel vagy egy hatóság nevében kiállított és befizetendő – hamis – számlával végrehajtott fosztogatás.
Belgium nemzeti kibervédelmi intézete kedden edukációs kampányt indít országszerte, hogy tudatosítsák a jóhiszemű belgákban a rájuk leselkedő veszélyeket, és megtanítsák őket az adathalászat kivédésére.
Forrás: Lalibre.be