Ahogy az ukrán törvényhozás május 22-én újból, a háború kitörését követően immár másodjára hosszabbította meg a hadiállapotot, úgy a külföldön élő és dolgozó, azonban február 24-én éppen Ukrajnában tartózkodó ukrán férfiak helyzete egyre kilátástalanabbá válik. A háborús törvény értelmében a 18 és hatvan év közötti ukrán állampolgárságú férfiak nem hagyhatják el az országot, s habár ez hivatalosan csak azokra érvényes, akiknek Ukrajnában bejegyzett lakhelyük van, az ennek ellenkezőjét igazoló külföldi dokumentumok nem elegendők a határon való átjutáshoz. Az ukrajnai állami határőrszolgálat közleménye szerint az országot csak a megfelelő útlevélbélyegző meglétével lehet elhagyni.
− Amennyiben valaki ténylegesen külföldön él, azonban ezt nem a hivatalos eljárás szerint jegyeztette be, úgy sajnálatos módon nem hagyhatja el Ukrajnát − áll a tájékoztatásban.
Ahhoz, hogy ilyen pecsétet kaphasson valaki, a bürokrácia végeláthatatlan útvesztőjén kell átverekednie magát. Először ehhez szükséges engedélyt kell kérnie az állami migrációs hivataltól, töröltetnie kell regisztrációját a helyi katonai sorozási iroda nyilvántartásából, végül meg kell szüntetnie ukrajnai lakcímét − amennyiben ilyennel még rendelkezik. Az egész procedúra alapesetben körülbelül három hónapot venne igénybe, azonban a háború miatt jelenleg szinte belekezdeni sincs értelme.
Az adminisztratív adatbázisok elérhetetlenek, a harcok által leginkább sújtott keleti és északkeleti régiókban az irodákat lerombolták, a személyzet pedig vagy katonai szolgálatot teljesít, vagy elmenekült az országból.
− Olyan ez, mint egy küldetés, amelyet sehogy sem lehet teljesíteni − jellemezte a kialakult helyzetet a Deutsche Welle német közszolgálati médiának nyilatkozó Mikola, aki egy német kutatóintézetnél dolgozik. Annak is megvan az oka, hogy ezt az egész folyamatot miért nem csinálták meg a háború előtt az ukrán férfiak: − Ha nincs pecsét, az semmiben nem befolyásolja azt, hogy valaki külföldre utazzon és ott telepedjen le, emiatt valójában csak pár százan rendelkezhetnek ilyennel − fogalmazott Volodimir Monasztirszkij, a Dentons nemzetközi ügyvédi irodánál dolgozó szakértő a háborút megelőzően.