Az ellenőrzés szigorítását Prága azzal indokolja, hogy tömegével áramlanak be az országba roma menekültek, akik ukrán–magyar kettős állampolgárságúak, és akiknek többsége a belügyminisztérium állítása szerint Magyarországról érkezett Csehországba a segély reményében.
A probléma az, hogy a roma menekültek közül sokan nem Ukrajnából, hanem Magyarországról jönnek át hozzánk
– magyarázta Vít Rakusan belügyminiszter a Blesk cseh napilap honlapján megjelent interjúban. A tárcavezető hozzátette: tárgyalásokat kezdeményezett az ügyben a magyar féllel.
– Csehország szeretné, ha Magyarország felgyorsítaná az ukrajnai roma menekültek esetleges ukrán–magyar kettős állampolgárságának ellenőrzését, mert az ilyen státusú embereknek nincs jogosultságuk a menekülteket megillető segélyekre Csehországban – fogalmazott Vít Rakusan.
A prágai vasúti főpályaudvaron azonban több száz olyan ukrajnai roma tartózkodik, akiknek jórésze valóban az ukrajnai háború elől menekült el Kárpátaljáról, ám magyar állampolgárságuk miatt nem kapnak támogatást a cseh államtól.
A romákat segítő cseh civil szervezetek szerint a pályaudvaron a helyzet egyre csak romlik. A menekültek a várótermekben vagy a számukra kijelölt vasúti szerelvényekben tartózkodnak, kevés élelemmel és rossz higiéniai körülmények között.
A RomanoNet szövetségben társult több mint egytucatnyi roma civil szervezet és a kormány mellett működő roma tanács tagjai közös levélben szólították fel Petr Fiala kormányfőt, hogy kezdeményezzen válságtanácskozást az ukrajnai roma menekülteknek nyújtandó segítségről. A szervezetek rámutattak: több alkalommal is tárgyaltak a munkaügyi és a belügyi tárca képviselőivel, hogyan lehetne segíteni az Ukrajnából elmenekült romáknak. Súlyos problémának tartják a regionális elöljárók, illetve a városok és falvak polgármestereinek elutasító álláspontját, akik bár háborús menekültekről van szó, nem akarnak romákat a településeik területén – idézi a szervezeteket az MTI.