Kelemen Hunor szerint sok minden megváltozott az ukrajnai háború kirobbanása óta, de a földrajz nem változott.
Az erdélyi magyarság itt él, itt kell megalapozni számára a jövőt ennél nehezebb időkben is
– jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) pénteki kolozsvári ülésén tartott politikai beszámolójában.
A romániai miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő Kelemen Hunor az ország biztonságát és a béke fenntartását tartotta a legfontosabbnak.
Kijelentette, Európa országainak, valamint a NATO-nak nem szabad közvetlenül háborúba keveredniük, mert akkor a baj még nagyobb lehet.
Úgy vélte: nincsen olyan érv, ürügy, amely igazolhatná a háborút. – Az orosz agressziót az első pillanattól elítéltük, és minden szabadságszerető embernek fel kell emelnie szavát az agresszió ellen – jelentette ki Kelemen Hunor.
A politikus úgy ítélte meg, hogy gazdasági válság kezdődött, amely az elkövetkező időszakban mélyülni fog. Úgy ítélte meg, hogy az EU tagállamait „nem lehet korbácsolni”, hogy olyan gyorsan térjenek át a megújuló energiákra, mint ezt békeidőben elképzelték.
Nem lehet az európai ipart, gazdaságot szélenergiával, megújuló energiával fenntartani. Ha a gazdaság nem működik, a recesszió mélyülni fog. Olyan átmenetre van szükség, amely lehetővé teszi, hogy a munkahelyeket megvédjük
– jelentette ki. Úgy vélte: szükség van olyan gazdasági intézkedéscsomagra, amely a gazdaságot és a munkahelyeket védi, valamint a rászorulókat segíti. A politikus felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyek ezt a célt szolgálják, és amelyekre 17,3 milliárd lejt (1263 milliárd forint) szán a román kormány.
Kelemen Hunor úgy vélte: a romániai nagykoalíció működése nem egyszerű, de stabil.
Hozzátette: az RMDSZ akkor lenne rosszabb helyzetben, ha most ellenzékben politizálna.
Azt is hozzátette: a nagy parlamenti többségű koalíciónak nem szabad csak „tűzoltással foglalkoznia”. Ezért az RMDSZ továbbra sem mond le az alkotmánymódosítás tervéről.
Az RMDSZ elnöke kifejtette, hogy a magyarság jó úton jár a népszámlálásban, de az önkitöltős szakasz utolsó kilenc napjában további erőfeszítéseket kell tenni, hogy legalább félmillió magyar már ebben a szakaszban bekerüljön a statisztikába.