Az abortusztörvény szigorítására készül az amerikai legfelsőbb bíróság − írja a Politico amerikai hírügynökség egy kiszivárgott dokumentumra hivatkozva. A Samuel Alito legfelsőbb bíró nevével fémjelzett tervezet a testület első többségi véleményét fogalmazza meg az ügyben:
Úgy véljük, a Roe kontra Wade ügy által lefektetett gyakorlatot felül kell bírálni. Itt az ideje, hogy a döntés újra a nép és a választott képviselők kezébe kerüljön− áll a dokumentumban. A véleménytervezet egyébként februári, tehát az sem elképzelhetetlen, hogy azóta változott a többségi álláspont, ugyanakkor amennyiben ezt fogadná el − a döntést valószínűleg az elkövetkezendő két hónapban fogják meghozni − a kilenc bírából álló testület, úgy az abortuszhoz való jog többé nem lenne alkotmányos jog, az államok maguk dönthetnének a szabályozás mértékéről, akár be is tilthatnák a művi terhességmegszakítást területükön. Ezzel a legfelsőbb bíróság egy közel ötvenéves gyakorlatnak vetne véget.
Ötvenéves gyakorlat
A Roe kontra Wade-ként híressé vált ügy gyökeresen megváltoztatta a nők helyzetét az Egyesült Államokban:
1973-ban a legfelsőbb bíróság 7:2 arányban szavazott az abortusz legalizálása mellett, a testület az amerikai alkotmány 14. kiegészítésére hivatkozva alkotmányos alapjogként definiálta az abortuszhoz való jogot.
A határozat ugyanakkor azt is kimondta, hogy ezen jog nem abszolút, létrehozva ezzel az úgynevezett magzati életképesség követelményét, amely így alapesetben a terhesség 24. hetéig teszi lehetővé a beavatkozás elvégzését. Ennek köszönhetően sorra jelentek meg az abortuszklinikák, és jelentősen csökkent azon engedély nélküli beavatkozások száma, melyek gyakran súlyos − akár halálos − sérüléseket okoztak a terhességüket megszakítani kívánó pácienseknek. Az itt meghozott döntést aztán később 1992-ben a Planned Parenthood kontra Casey ügy újból megerősítette, a legfelsőbb bíróság ítélete azonban mindkét precedenst felülírhatja.