Boris Johnson brit miniszterelnök szombaton azt hangoztatta újságírók előtt, bizonyos benne, hogy teljesen törvényes kormányának az a terve, hogy Ruandába telepítsék át mindazokat, akik a brit határt illegálisan átlépve érkeznek Angliába.
Ebben az országban minden bíróság kimondta, hogy nincs akadálya ennek az eljárásnak, egyetlen bíróság sem határozott úgy, hogy a tervezet törvénybe ütköző lenne, ami nagyon-nagyon biztató
– fogalmazott Johnson, hozzátéve, hogy bizonyosak abban, hogy jogszerű az eljárás, és folytatni is fogják.
A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) kedden végzésben a végleges ítélethozatalig ideiglenes intézkedésként elrendelte az eljárás leállítását, és ezzel megakadályozta, hogy a már útra kész repülő elinduljon Kigaliba az áttelepítendő illegális bevándorlók első csoportjával. Ilyet akkor rendelhet el a bíróság, ha megítélése szerint a végleges döntésig is aránytalanul nagy hátrány érné az érintetteket.
Priti Patel brit belügyminiszter az EJEB döntését botrányosnak és politikailag motiváltnak nevezte a The Telegraph című lapban szombaton megjelent interjúban.
Ilyen döntésre korábban nem volt példa, és emiatt megkérdőjelezhető a bíróság indítéka és az átláthatóság hiánya
– fogalmazott a brit miniszter. Hozzátette: „nem tudjuk, kik a bírák, tulajdonképpen nem is kaptunk semmiféle ítéletet, csak egy sajtóközleményt és egy levelet, amely szerint ezeket a személyeket nem szállíthatjuk el”.
Az EJEB döntése miatt a Nagy-Britanniában kormányzó Konzervatív Párt soraiban már az is felmerült, hogy Londonnak esetleg ki kellene lépnie az emberi jogok európai egyezményéből, amelynek végrehajtására a strasbourgi testületet létrehozták.
Dominic Raab brit igazságügyi miniszter csütörtökön ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy Nagy-Britannia nem tervezi kilépését az egyezményből, de azt megjegyezte, hogy véleménye szerint az EJEB túllépte a hatáskörét azzal, hogy megakadályozta a repülőgép elindulását. Raab azt javasolta, hogy új törvényt vezethetnének be, amely alapján a londoni kormánynak gyakorlatilag jogában állna majd figyelmen kívül hagyni a strasbourgi bíróság ideiglenes intézkedéseit.
London áprilisban jelentette be, hogy új migrációs és gazdaságfejlesztési egyezményt kötött Ruanda kormányával. Ez alapján mindazokat, akik illegálisan lépnek brit területre, áttelepíthetik a közép-afrikai országba. A terv ellen jogvédő szervezetek keresetet indítottak. Múlt héten a londoni felsőbíróság a kifogást visszautasította, és hétfőn az angol-walesi fellebbviteli bíróság az e végzés ellen beterjesztett fellebbezést is elvetette.
Ennek alapján tervezték azt, hogy kedden levegőbe is emelkedhet az első olyan repülőgép, amellyel a brit kormány illegális bevándorlókat telepít át Ruandába. Ezt végül az EJEB utolsó pillanatban hozott határozata akadályozta meg. A testület a repülőgép fedélzetén tartózkodó egyik iraki férfi esetében mondta ki azt, hogy nem lehet elszállítani az országból mindaddig, amíg egy júliusban esedékes londoni bírósági felülvizsgálati fórum nem hoz döntést az ügyében.