A harminc országot összefogó katonai szövetség június végi madridi csúcstalálkozójáról elmondta, hogy a NATO-nak is változnia kell, ha a világ változik, a világ pedig veszélyesebb lett.
Ezért a találkozón rögzítik, hogy Oroszország már „nem partner, hanem veszélyt jelent biztonságunkra, békénkre és stabilitásunkra”.
Mint mondta, a szövetség új stratégiáját rögzítő dokumentumban Kínával is foglalkoznak, mert „felemelkedése kihívást jelent érdekeink, értékeink és biztonságunk számára”.
A finn és svéd csatlakozási folyamattal, illetve Törökország fenntartásaival kapcsolatban kiemelte, hogy a két skandináv ország tagfelvételi kérelme „történelmi pillanat, amelyet meg kell ragadnunk”, hiszen „a csatlakozás nemcsak Finnországot és Svédországot, hanem mindannyiunkat erősítene”. Ugyanakkor Törökország nem csupán „fontos NATO-ország” egy stratégiai fontosságú területen, Európa, Oroszország, Irak és Szíria között, hanem minden tagországnál többet szenvedett a terrortól, ezért „nagyon komolyan vesszük aggodalmait” − jelentette ki.
Boris Johnson is elhúzódó háborúra figyelmeztet
A The Sunday Times brit konzervatív hetilapban megjelent cikkben a brit miniszterelnök arra hívja fel a nyugati államok figyelmét, hogy készüljenek fel egy sokáig elhúzódó háborúra, mivel ellenkező esetben megkockáztatják „az agresszió második világháború óta Európában aratott legnagyobb győzelmét”.
Johnson szerint a nyugati szövetségeseknek kell biztosítaniuk Ukrajna „stratégiai rugalmasságát a túléléshez, s végső soron a győzelemhez”.
Az idő életbevágóan fontos tényező. Minden azon múlik, hogy Kijev gyorsabban tudja megerősíteni védelmét annál, mint hogy Moszkva pótolja támadáshoz szükséges kapacitásait
− fogalmazott a brit miniszterelnök. Boris Johnson szerint ehhez a szövetségeseknek négy pontból álló tervet kell követniük:
- Az összes szükséges fegyverrel, lőszerrel, hadi eszközzel és képzéssel el kell látniuk az ukrán haderőt.
- Segíteni kell az ukrán állami intézmények stabilitását, pénzügyi fenntartását. A győzelem érdekében elengedhetetlen, hogy az ukrán kormány béreket fizessen, működjön a szociális infrastruktúra, újjáépítsék a lerombolt létesítményeket.
- Nagy-Britanniának szövetségeseivel együtt el kell érnie, hogy az ukrán gabona kikerüljön a világpiacra, fel kell oldani az orosz tengeri blokádot.
- Ameddig ez nem történik meg, addig szárazföldi útvonalakat kell biztosítani az ukrán élelmiszerexportnak, annak érdekében, hogy a háború sújtotta ország gazdasága bevételekhez jusson.