– A háborút megelőzően sokan Ukrajna gyors vesztét jósolták, ennek ellenére már több mint három hónapja tartanak a harcok. Mi az ukrán ellenállás titka?
– Ezt elsősorban két oldalról lehet megközelíteni. Az egyik az ukrán ellenállás ereje, amely abból fakad, hogy 2014 óta az Egyesült Államok és több NATO-tagállam is jelentős támogatást nyújtott Kijevnek. Ennek egyik része arra irányult, hogy teljesen átszervezzék az ukrán hadi kultúrát, amely korábban szovjet alapokon nyugvó, felülről irányított, önállótlan beosztottakkal rendelkező haderővel működött.
Ezt szövetségeseik támogatásával nyugati mintára próbálták átalakítani. Nem feltétlenül a haditechnika, inkább a vezetéselmélet szempontjából. Rugalmasabbá, reagálóbbá és hatékonyabbá szerették volna tenni a hadsereget arra az esetre, ha az orosz agresszió bekövetkezne. Az elmúlt nyolc évben láthattuk, hogy a változás megindult, a különböző közös hadgyakorlatok, az értékelő-felmérő foglalkozások mind ezt mutatták. Az ukrán felső vezetést nyugati iskolákban képezték, aminek következtében a hadi kultúra, ha nem is száz százalékban, de jelentősen átalakult.
A másik ok az, hogy Kijev és a nyugati országok is felfogták, hogy a kis államoknak át kell gondolniuk a hagyományos nyugati katonai kultúrán alapuló országvédelmi stratégiát abban az esetben, ha egy náluk jóval nagyobb, technológiailag fejlettebb agresszor ellen védekeznek. A kis országoknak nincs esélyük a tradicionális, második világháborús elveken alapuló – harckocsi a harckocsi, repülő a repülő ellen – hadviselést folytatni.
Az ukránok olyan rendszert alakítottak ki, amelyben kis méretű alegységek könnyű, de hatékony fegyverzettel felszerelve rendkívül eredményesek, jó manőverezési képességgel rendelkeznek. Az orosz oldal ezzel szemben – habár rengeteg változáson ment keresztül az elmúlt évtizedekben – magán hordozza az orosz katonai kultúra sajátosságait. A vezetési irányítás központosított, a tisztek nélkül nem mozog a gépezet, ez pedig rendkívül lelassítja a döntéshozatalt és a reagálóképességüket. Másrészt az orosz katonák nagy része még mindig sorállományú, akiknek képzettsége, felkészültsége messze elmarad egy professzionális haderő kiképzettségi szintjétől.
– Említette az ukrán haderő kis méretű, jól mobilizálható egységeit. Miben különböznek ezek a hagyományos hadviselésre tervezett hadseregek részegységeitől?
– Az ukrán haderő megvalósítja az úgynevezett ellenálló műveleti koncepciót, amelyet az Egyesült Államok a balti államokkal, illetve néhány skandináv országgal közösen dolgozott ki. Ez arra épül, hogy a meglévő hagyományos haderő mellett a társadalom más rétegeit is bevonják az ország védelmi stratégiájába.
A tradicionális haderő harckocsikkal, repülőgépekkel, páncélozott szállító járművekkel felszerelve végzi el a hagyományos értelemben vett műveleteket. Emellett van egy másik, hozzájuk erősen kapcsolódó tartalékos haderő, amely ugyanúgy a tradicionális katonai szervezeteknek megfelelő struktúrába van szervezve.
Ez szükség esetén a hagyományos haderő megerősítését szolgálja. Ezenfelül vannak olyan félkatonai szervezetek, önkéntesek, akik tulajdonképpen civilek, viszont kapnak alapvető katonai kiképzést, amely specifikusan összpontosít konkrét feladatrendszerre. Ilyen például a területvédelem, amely a saját településeken végrehajtott bizonyos műveletek összességét jelenti, ez lehet például ellenséges tisztek túszul ejtése, hadoszlop megtámadása vagy éppen a helyi hadifogolytáborok biztosítása.
Ennek egyik előnye, hogy mivel túlnyomórészt civilekről van szó, ők a feladat végrehajtását követően könnyedén elvegyülnek a lakosság soraiban. Az ilyenfajta hadviselésre a hagyományos haderők nagyon nehezen tudnak reagálni – ezt láthattuk Irakban, Afganisztánban is.