Belpolitikai feszültséget okozott a Moldovai Köztársaságban, hogy hazaárulás és korrupció vádjával előbb büntetőeljárást indítottak, majd egy hete 72 órára őrizetbe is vették Igor Dodon korábbi államfőt, az oroszbarátnak tartott moldovai ellenzék egykori vezéralakját. A politikus jelenleg házi őrizetben várja a folytatást. Moldova kényes helyzetben van, a posztszovjet köztársaság keleti régiójában, a szeparatista, oroszok által ellenőrzött Transznisztriában törékeny a helyzet az ukrajnai háború kitörése óta.
A moldovai főügyészség tájékoztatása szerint Dodon ellen számos vádirattal kapcsolatban folyik vizsgálat.
Ezek közé tartozik a passzív korrupció, a hazaárulás és a jogtalan meggazdagodás. Egy rejtett kamerákkal készített, 2019 júniusában megjelent videófelvételen a Demokrata Párt akkori vezetője, Vladimir Plahotniuc oligarcha megpróbál átadni Dodonnak egy fekete táskát, amely feltehetően pénzt tartalmaz. Mint arról az MTI is beszámolt, annak idején a Moldovai Korrupcióellenes Ügyészség ellenőrizte a Dodonról készült videófelvételt, de nem talált bizonyítékot bűncselekményre, és egy chisinaui bíróság elutasította, hogy büntetőeljárást indítson. A múlt héten azonban a chisinaui fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyezte ezt a határozatot. Dodon ártatlannak vallja magát, s úgy véli, hogy a hatóságok így próbálják elterelni a lakosság figyelmét az ország jelenlegi vezetésének kudarcairól, a romló gazdasági helyzetről. Újságíróknak nyilatkozva azt mondta, a perével ötvenhárom ügyész, nyomozó, egyéb szakértő foglalkozik, „akiket az Egyesült Államok nagykövetsége irányít Maia Sandu államfő jóváhagyásával”. Az akciót politikai ügynek nevezte, amelynek célja az ellenzék semlegesítése.
– A volt államfő őrizetbe vétele mindenképpen élezi a kapcsolatokat Moszkva és Chisinau között, és mindkét fél alternatív cselekvési forgatókönyveket latolgat
– fogalmazott a Magyar Nemzetnek Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője.