A szövetség valószínűleg nem arra a fogadtatásra számított, mint amit végül kapott a bejegyzése alatt. A fociszurkolók ugyanis össztüzet zúdítottak a FIFA-ra. Képmutatásnak tartják a szövetség részéről, hogy túltolja az LMBTQIA+ mozgalom üzeneteit, közben pedig idén Katarban rendez világbajnokságot – amivel összefüggésben természetesen nem kevés pénz mozog. Az arab országban illegális a homoszexualitás. Katarban ugyanis az 1994-ben életbe lépett büntetőtörvény értelmében, ha nős férfiak fekszenek le más férfival, úgy halálbüntetést érdemelnek. Nőtlen férfiak esetében pedig a büntetés egy év, nők esetében hét év börtön.
Sajtóinformációk szerint Katarban nem kívánnak változtatni a helyi szabályokon és kultúrán az LMBTQIA+ szurkolók kedvéért. Rengeteg hotel például már előre jelezte, hogy nem fogadja az azonos nemű párokat.
Abdullah Al Nasari, a világbajnokság biztonsági vezetője pedig még áprilisban azt mondta, hogy
ha ki akarod fejteni a véleményedet az LMBTQ-ügyről, tedd egy olyan társadalomban, ahol ezt elfogadják. Ne gyere és sérts meg egy egész társadalmat. Nem változtatjuk meg a vallást 28 nap miatt.
Visszatérve a szurkolókra, a drukkerek felháborodott kommentjei órák alatt elözönlötték a FIFA közösségi oldalát. Egyikük azt írta a szövetségnek:
csak fogadjátok el a kenőpénzt, és ne tegyetek úgy, mintha bármiféle elv számítana.
Egy másik komment szerint a FIFA hihetetlenül korrupt.
Mit szólnátok egy melegházassághoz a nyitóünnepség részeként?
– tette fel a kérdést az egyik kommentelő.
Egy másik felhasználó pedig egy képzeletbeli beszélgetést idézett, amely a FIFA és Katar között játszódhatott volna le. A FIFA ebben arról beszél, hogy nem foglalkozik a szigorú kulturális szabályokkal – ha eleget fizetnek érte természetesen.
Amikor a sokszínűség ünneplésére gondolok, nyilvánvalóan én is olyan országokra gondolok, ahol a homoszexualitás illegális és büntetendő
– jegyezte meg egy kommentelő gúnyos hangvétellel.
Egy másik véleményformáló pedig egy sokatmondó fotóval fejezte ki a felháborodását. A FIFA a képen látható párbeszédben arról beszél, hogy a pénzért cserébe változtatta meg a hivatalos logóját a szivárvány színeire.
Ó, igen, Katar és a kiváló szabályai az LMBTQ-jogokkal szemben. Mennyi pénzt adtak, hogy ezt figyelmen kívül hagyjátok? Vagy egyáltalán nem számított?
– tette fel a kérdést valaki.
De volt, aki arra célzott, hogy a dollár bankjegyek nem is olyan sokszínűek, mint azt gondolná a FIFA.
A cikk teljes tartalma ide kattintva érhető el.
Borítókép forrása: Fifa Twitter oldala