Sztrájk, tüntetés és közlekedési káosz Belgiumban
Tüntetést és általános sztrájkot hirdettek hétfőre a legnagyobb belga szakszervezetek a jövedelmek vásárlóerejének romlása miatt. A Brüsszelben összegyűlt nyolcvanezres tömeg értékálló jövedelmeket követel, valamint a bérnormákra vonatkozó törvény módosítását.
A munkabeszüntetés a belga gazdaság számos szektorát érinti, s a vallon területeken a dolgozók húsz százaléka, Flandriában pedig tíz százaléka hiányzik a munkahelyéről.
A brüsszeli nemzetközi reptér vezetése a demonstráló személyzetre – és biztonsági okokra – hivatkozva a hétfői menetrendnek mind a 232 induló járatát törölte, a beérkező gépeknek pedig mindössze egynegyedét tudja fogadni biztonságosan.
Hatalmas fennakadás várható a közösségi közlekedésben is az ország egész területén, a járatoknak mindenhol csak a töredéke szállít utasokat. Sztrájkol a vallon területeket kiszolgáló TEC busz- és villamos vállalat, a flamand De Lijn távolsági buszjáratainak csak hatvan százaléka üzemel, a brüsszeli metró pedig csak minden negyedik szerelvényét indítja el. Brüsszel tizenhét villamosjárata közül mindössze hét közlekedik.
A légi közlekedés várhatóan a hét második felében is kaotikus lesz, mivel a Brussels Airlines légiutas-kísérői háromnapos sztrájkot hirdettek, június 23–25. között. Pénteken és a hétvégén pedig a Ryanair belga pilótái és légiutas-kísérői közösen sztrájkolnak a munkakörülményeik javításáért.
Forrás: Rtl.be, Brusselstimes.com, Brusselstimes.com
Ismét tömegével szállítják Olaszországba a migránsokat a civil hajók
Ezrével szállítják az illegális bevándorlókat a civil hajók Olaszországba. Összesen három civil szervezet mentőhajója várakozik a délolasz partoknál, biztos kikötő kijelölésére várva. A híradások szerint 850 személyt vettek fedélzetükre a Földközi-tenger vizein. A Sea Eye 4 mentőhajó 474 a Sea Watch 4, 261, Aita Mari pedig 112 bevándorlóval a fedélzetén várakozik olasz felségvizeken, hogy szárazföldre tehesse az afrikai partvidéken kisegített személyeket.
Mindeközben százasával érkeznek naponta önálló gumicsónakok fedélzetén, Lampedusába, Calabriába és Szicíliába. Az hétvégén a lampedusai hotspotban elhelyezett 500 illegális bevándorlónak adtak kiutasítási végzést a hatóságok, ám szankciók hiányában nagy a valószínűsége, hogy továbbra is az ország területén maradnak. Az éve eleje óta közel 24 ezer migráns lépett Olaszországon keresztül Európába. A 350 fő befogadására alkalmas lampedusai befogadóközpontban 1200 bevándorló van összezsúfolva jelenleg. A Diciotti hajóval folyamatosan szállítják Lampedusából Szicíliába a migránsokat. Matteo Salvini, a Liga főtitkára a múlt héten ultimátumot szabott, amely szerint mérlegelni fogja a kormányból való kilépését, ha szeptemberig nem történnek változások a bevándorláspolitikában.
Forrás: Ilgiornale.it
Elkezdődhet a hétezer kiutasított algériai migráns kitoloncolása Franciaországból
Francia sajtóértesülések szerint Algéria ismét hajlandó kiállítani a hazatérési engedélyeket azoknak az állampolgárainak, akiket bár a francia állam már jó ideje kiutasított az ország területéről, de eddig nem tudtak visszaküldeni a hazájukba a konzulátusi engedélyek hiánya, valamint a PCR-tesztkötelezettség miatt.
A francia hatóságok által persona non gratának nyilvánított több mint hétezer algériai állampolgár mindegyike illegális migráns, közülük kilencvenhetet radikális iszlamistaként tartanak nyilván a hatóságok, 260 fő pedig Franciaországban elítélt bűnöző.
Párizs és Algír viszonya tavaly év végén érte el a mélypontot a kitoloncolások miatt. A francia belügyminiszter, Gérald Darmanin még múlt szeptemberben jelentette be, hogy három észak-afrikai országgal – Algériával, Marokkóval, Tunéziával – szemben szigorú vízumkorlátozást vezetnek be, mert ezekbe az országokba a hatóságok együttműködéséhez és a visszafogadáshoz szükséges engedélyek hiánya miatt nem tudja visszatoloncolni a Franciaországban illegálisan tartózkodó 7731 migránst, akiknek egy része bűnözői életmódot folytat. A vízumkorlátozás miatt Párizs azóta az algériai vízumigények 95 százalékát utasítja vissza, válaszlépésként Algír pedig januárban arra kötelezte franciaországi konzulátusait, hogy egyetlen hazatérési engedélyt sem állíthatnak ki.
Algír ahhoz a feltételhez kötötte a hazatérési engedélyek kiadásának újbóli engedélyezését, hogy Franciaország törölje el az algériai utazókra vonatkozó PCR-tesztkötelezettséget. A viszonosság elvét követve Algír ugyanígy tenne, ez pedig az utolsó akadályt is elgördítheti a hazatoloncolások elől, hiszen a kiutasítottak nem voltak hajlandók tesztelésnek alávetni magukat, hogy ne lehessen őket a hazájuk felé induló repülőgépre felszállítani.
Forrás: Jeune Independant, Observ Algerie
Történelmi kárt okoztak a spanyolországi erdőtüzek
Az elmúlt tíz év legsúlyosabb erdőtüze pusztít Spanyolországban. A dél-európai országban két hete folyamatos riasztás van érvényben a szokatlan forróság miatt. A hőmérséklet szinte minden régióban elérte vagy meg is haladta a 40 Celsius-fokot, ami miatt sorra lobbantak fel az erdőtüzek. A zamorai Sierra de la Culebra rezervátumban nagyjából 30 ezer hektár erdő és növényzet égett le néhány nap alatt, ez pedig történelmi kárt jelent. Közel 700 szakember dolgozott azon a hétvégén, hogy körbekerítse a tüzet, melynek környékéről emberek százait kellett evakuálni.
Ám nem Zamora az egyetlen hely, ahol jelenleg a rendkívüli meleg pusztítja a természetet: katonák százai dolgoztak egész hétvégén az ország különböző régióiban, köztük Kasztília és Leónban, Navarrában és Katalóniában. Több helyen még hétfő reggelre sem sikerült megfékezni a tüzet. Az autonóm közösségekben több ezer ember kényszerült elhagyni az otthonát, de táborokat és szabadidőparkokat is kiürítettek, valamint le kellett állítani a mezőgazdasági munkálatokat is.
Utoljára 2012-ben, a valenciai Cortes de Pallás erdeit emésztették fel a lángok ilyen nagy területen. Ott közel 29 ezer hektár veszett oda. Már a tavaly nyári navalacruzi erdőtűz is kis híján történelmi rekordot állított fel, miután 22 ezer hektár erdő és bozótos perzselődött fel.
Forrás: Elmundo.es, Twitter