Megszüntetnék Magyarország olajembargó-mentességét bolgár elemzők

A szófiai CSD demokráciakutató intézet vezetőjének nem tetszik Magyarország olajembargó alóli mentessége: szerinte meg tudna lenni Közép-Európa az orosz olaj nélkül – írja a Mandiner.

Forrás: Mandiner2022. 06. 29. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU-nak nem szabadna időt vesztegetnie a többek között Magyarország számára is mentességet biztosító uniós orosz olajembargó kapcsán,

és egyszerűen meg kellene szüntetnie a kivételezést

– írta az Euractiv.com-on megjelent véleménycikkében Martin Vladimirov, a szófiai központú CSD demokráciakutató intézet igazgatója, illetve Kostantsa Rangelova, az intézet elemzője.

A két bolgár elemző szerint ez az intézkedés szükségtelen, és csak egy feltételezett, de Orbán Viktor magyar kormányfő állításaival szemben valójában illuzórikus” gazdasági sebezhetőséget takaró „politikai fügefalevélként” szolgál.

A szerzők az intézet egy korábban megjelent elemzésére hivatkozva azt írták, az Adria kőolajvezeték napi négyszázezer hordós kapacitása több mint elég az érintett, tengerparttal nem rendelkező közép-európai országok ellátásának biztosítására. Szerintük a régióbeli finomítók a Barátság olajvezetéken érkező import 2019-ben bekövetkezett, nem tervezett kiesése idején is gyorsan alkalmazkodni tudtak. 

Arról is írnak, hogy az embargóról szóló döntés óta az EU-ba áramló orosz nyersolaj mennyisége húsz százalékkal emelkedett.

A bolgár szerzőpáros szerint Kelet-Európa létezhetne orosz olaj nélkül,

az embargó alóli kivétel viszont pont azt jelentené, hogy az orosz olaj visszajön a hátsó ajtón az európai piacra.

Az elemzők hozzáteszik: az embargó alól adott mentesség még komoly fejfájást okozhat az EU-nak, mivel a kivételezett országokban működő finomítókat várhatóan semmi nem tarthatja vissza attól, hogy az orosz olaj elosztóbázisaivá alakuljanak.

Szerintük a horvátországi, omisalji terminál egyszerre ki tudná szolgálni Horvátország, Magyarország, Csehország és Szlovákia igényeit. A szerzők továbbá arról írnak: igenis lehetséges lenne a teljes embargó az orosz olajra. Ehhez először is egy ársapkát kellene bevezetni, hogy az orosz exportőrök ne tudjanak bizonyos ár fölött szállítani olajat. Ezzel szerintük csökkenne a Kreml bevétele a Kínába és Indiába szánt olajexportból. Ezen túlmenően az

EU-nak szigorúan felügyelnie kellene, honnan érkezik a tengeren keresztüli olaj, hogy ne tudják elfedni annak forrását.

Harmadrészt az EU kormányzatainak rá kellene tenniük a kezüket az oroszok által tulajdonolt olajipari eszközökre, hogy ezzel kényszerítsék ki az embargó betartását – olvasható a Mandiner cikkében.

Úgy látják, ezekkel a módszerekkel az orosz olajtermelés harminc százalékkal kevesebb lehetne decemberben, mint amennyi januárban volt.

Ezzel szemben az EU erősíthetné az energiafüggetlenségét, és még a klímaváltozás ellen is hatékonyan tudna föllépni. Végül a szerzők még egyszer hangsúlyozzák: az embargó alóli kivételek politikailag szerencsétlenek, gazdaságilag pedig nem szükségszerűek – ezért az EU-nak meg kellene azt szüntetni.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Larry W. Smith)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.