Nem csitulnak az indulatok Indiában: az elmúlt néhány napban több száz tüntetőt őrizetbe vettek, még pénteken pedig két tinédzser meghalt a demonstrációk közben, miután korábban két kormánypárti politikus a muszlimok szerint sértő megjegyzéseket tett Mohamed prófétára. Az egyik áldozatot állítólag fejbe lőtték, a másikat a hátán érte találat.
Hétvégén a rendőrség egy fiatalt is letartóztatott, aki az internetre feltöltött videóban azzal fenyegetőzött, hogy lefejezi az „istenkáromlókat”.
A felháborodás háttere, hogy még május végén a kormányzó Bharatíja Dzsanata Párt (BJP) két szóvivője, Nupur Sarma és Navín Kumar Dzsindál egy televíziós vita hevében becsmérlő megjegyzéseket tett az iszlámra. Többek között arról beszéltek, hogy értelmezésük szerint a Koránban az áll, hogy a Föld lapos, hogy vannak repülő lovak, valamint a próféta feleségül vett egy hatévest, akivel kilencéves korában el is hálta a nászt. Előbbi megjegyzéssel arra utalhattak, hogy a hagyomány szerint Gábriel arkangyal egy szárnyas paripával Jeruzsálembe repítette Mohamedet. Utóbbival pedig alighanem arra, hogy egyes hadíszok (a próféta életéről és tanításairól összegyűjtött közlések) szerint Mohamed legfiatalabb feleségét, Aishát mindössze hatévesen jegyezte el, kilencévesen pedig beteljesítette a házasságot. Egyes magyarázatok szerint abban a korban ez nem volt olyan szokatlan, mások viszont azzal érvelnek, hogy más források szerint Aisha valójában idősebb, már tinédzser volt a frigy idején.
Akárhogyan is, a szóvivők megosztó szavai óriási felháborodást robbantottak ki a muszlimok körében. Nemzetközileg is nagy botrány kerekedett az ügyből, több muszlim többségű ország – akik egyébként kiváló viszonyt ápolnak Újdelhivel, ráadásul indiai vendégmunkások millióinak adnak megélhetést – bekérette az indiai nagykövetet, hogy kifejezze tiltakozását. Ezután országszerte ezrek vonultak az utcára, hogy olykor az erőszaktól sem visszariadva követeljék a két szóvivő letartóztatását és felelősségre vonását. Az indulatok lecsillapítására Nupur Sarmát és Navín Kumar Dzsindált ugyan felfüggesztették tisztségéből, majd ők visszavonták megjegyzéseiket, nyilvánosan bocsánatot kértek, a kormány és a külügyminisztérium pedig elhatárolódott szavaiktól, ám a feldühödött tömeg ezzel sem elégedett meg.
Sőt, az egyébként is feszült helyzet csak tovább éleződött az India népességének 15 százalékát adó, több mint 200 milliós muszlimok és a többségi hinduk között. Állítólag Nupur Sarma védelmét meg kellett erősíteni, miután őt és családját is halállal, illetve nemi erőszakkal és lefejezéssel fenyegették, köztük az al-Kaida helyi szervezete.
Közben a hinduk viszont valóságos hősként ünneplik, „oroszlánnak, ádáz és félelmet nem ismerő harcosnak” nevezik, és szimpátiatüntetéseket szerveztek mellette.
Egyébként már a televíziós vita apropója is egy vallási nézeteltérés volt. Mint arra az MTI is emlékeztetett, egyes hindu szervezetek több éve harcolnak az 1669-ben épített varanaszi mecset lerombolásáért – vagy hogy beléphessenek imádkozni –, mert szerintük az építtető, Aurangzeb mogul császár az építkezés érdekében félig leromboltatta az itt korábban emelt hindu szentélyt.
Borítókép: Indiai muzulmánok Nupur Sarmának (b) és Navín Kumar Dzsindálnak, a kormányzó Bharatíja Dzsanata Párt (BJP) két volt szóvivõjének az õrizetbe vételét követik Mumbaiban 2022. június 10-én. (Fotó: MTI/EPA/Divjakant Szolanki)