A kormányválságot az ideológiailag nehezen besorolható kormánypárti Öt Csillag Mozgalom robbantotta ki: szenátorai távol maradtak az energiacsomagról szóló szavazáson, amely az üzemanyag- és rezsiköltségek drágulásával szemben 23 milliárd euróval támogatja a családokat és vállalatokat. Giuseppe Conte, a mozgalom vezetője továbbá az Ukrajnába induló fegyverszállítmányok leállítását, valamint az európai minimálbér leállítását követelte a kormánytól. Szomráky Béla szerint Conte célja az erőfitogtatás a jövőre esedékes parlamenti választások előtt.
Az Öt Csillag Mozgalom erőteljesen el kezdett fogyatkozni, nagyon tartanak az előre hozott választásoktól, mert a felmérések alapján meg fognak gyengülni
– közölte a szakértő, utalva arra is, hogy a mozgalomból nemrégiben kilépett Luigi Di Maio külügyminiszter és hívei, saját pártot alapítva. A legutóbbi választáson 32 százalékos eredményt elérő ötcsillagosoknak a felmérések szerint jelenleg mindössze 10-11 százalékos a támogatottságuk.
Ha előre hozott választásokra kerülne sor – amelyeket legkorábban szeptemberben lehetne megtartani –, az ellenzéki Olasz Testvérek nyerne a szavazatok mintegy 23 százalékával, esélyt teremtve arra, hogy a kormányban részt vevő Ligával (14 százalék) és a Forza Italiával (8 százalék) jobboldali koalíciót alkossanak.
Szomráky Béla szerint azonban a pénzvilágnak jelenleg nem érdeke az egységkormány felbomlása, hiszen Mario Draghi, az Európai Központi Bank egykori elnöke – ennek a pénzvilágnak az „ikonja” – nem törődik Olaszország eladósításával, „annyi hitelt fog felvenni, amennyi belefér”.
Azért lett a senki által meg nem választott Mario Draghi a miniszterelnök, hogy Olaszország hozzáférhessen a járvány utáni gazdasági helyreállítási alaphoz, ami az Európai Uniótól érkező több mint 200 milliárd eurót jelent. A tervet azonnal el is fogadták, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azonnal Rómába utazott, ahol aláírták a megállapodást
– hangsúlyozta Szomráky Béla.