Ami Johnson urat illeti, nagyon nem kedvel minket, de mi sem őt
– hangoztatta Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője. Egyben reményét fejezte ki, hogy Nagy-Britanniában hozzáértőbb emberek kerülnek hatalomra, akik megértik a párbeszéd szükségességét. – Jelen pillanatban azonban nem számíthatunk erre – tette hozzá.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács helyettes vezetője a Telegram üzenetküldő oldalán azt írta: „Ukrajna legjobb barátai távoznak, veszélyben a diadal!” Úgy fogalmazott, hogy Johnson távozása a brit arcátlanság és minősíthetetlen politika jogos eredménye, különösen a nemzetközi porondon. Medvegyev felvetette, hogy Ukrajna talán más szövetségeseit is elvesztheti. „Várjuk a fejleményeket Németországból, Lengyelországból és a Baltikumból” – tette hozzá.
Távozik a bohóc
– jelentette ki Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlement alsóházának elnöke. – Ő az egyik fő ideológusa az Oroszország ellen utolsó ukránig folytatandó háborúnak. Az európai vezetőknek el kellene gondolkodniuk azon, hogy hová vezet az ilyen politika – fűzte hozzá.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója ugyanakkor megköszönte Johnsonnak, hogy támogatta Ukrajnát. Mikroblogján közzétett videójában Oroszország Ukrajna elleni háborújára utalva úgy fogalmazott, hogy a brit kormányfő már az elejétől nevén nevezte a dolgokat.
Vezetőnek lenni azt jelenti, hogy felelősséget vállalunk a legnehezebb időkben. Vezetőnek lenni azt jelenti, hogy elsőként jövünk Kijevbe, dacára a rakétacsapásoknak. Köszönet Boris Johnsonnak, amiért mindig is Ukrajna támogatóinak élcsapatába tartozott
– mondta Podoljak, aki szerint a brit kormányfőnek köszönhető, hogy Ukrajna rendelkezik az ország védelméhez szükséges minden eszközzel.
Johnson a csütörtöki nyilatkozatában kijelentette, hogy Nagy-Britannia addig fogja támogatni az ukrán nép szabadságért folytatott harcát, amíg szükséges. Micheal Martin ír miniszterelnök Johnson távozásában lehetőséget vélt felfedezni a brit EU-tagság megszűnési folyamatának (brexit) során megterhelt viszony rendbetételére Dublin és London között.
„Bár Johnson miniszterelnök és én aktívan egyeztettünk, nem mindig értettünk egyet, s a kormányaink közötti viszony kihívásokkal telivé és feszültté vált az utóbbi időben” – olvasható Martin közleményében. „Itt a lehetőség, hogy visszatérjünk a partnerség és kölcsönös tisztelet szellemiségéhez, amelyre szükség van a nagypénteki megállapodás eredményeinek alátámasztásához” – utalt Martin az észak-írországi rendezésről kötött 1998-as egyezségre.
Borítókép: Boris Johnson miniszterelnök ellép az emelvénytől, miután bejelentette, hogy lemond a brit Konzervatív Párt vezetői posztjáról a londoni kormányfői rezidencia, a Downing Street 10. előtt 2022. július 7-én (Fotó: MTI/EPA/Tolga Akmen)