– A német kormány fontolóra veszi, hogy elhalassza az ország három megmaradt atomerőművének bezárását – erről beszélt a minap Olaf Scholz kancellár. A kormány eddigi lépéseivel ellentétes terv hátterében az áll, hogy Berlin attól tart, gázhiány léphet fel az országban a télen, ha Moszkva teljesen elzárja a csapokat az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat 1 vezetéken.
A gazdasági miniszter a legrosszabb forgatókönyveket vizsgálja. Várjuk meg az eredményeit
– tette hozzá a szociáldemokrata kancellár. A zöldpárti gazdasági miniszter, Robert Habeck most egy új stressztesztet rendelt el Németország energetikai infrastruktúrájára vonatkozóan, miután egy korábbi értékeléssel arra a következtetésre jutott, hogy az ország energiaellátása nem kerül veszélybe a télen, ezért nem lesz szükség az atomerőművekre.
– Újból számításokat végzünk, és ezt követően a puszta tények alapján döntünk a kérdésben – nyilatkozta a kormány szóvivője azzal kapcsolatban, mi lesz az ország még működő atomerőműveinek sorsa.
A visszatérés az atomenergiához óriási fordulatot jelentene a német politikában, ugyanis a korábbi Merkel-kormány 2011-ben, a fukusimai atomkatasztrófa után döntött úgy, hogy Németország tizenhét még működő atomerőművéből hetet azonnal bezár.
A mostani kormánykoalíció pedig az úgynevezett zöldátmenet (Energiewende) részeként az idei év végéig az összes továbbit működésképtelenné teszi – részletezte korábban lapunk. A három erőművet először az 1980-as évek közepén helyezték üzembe, ezek tehát közel négy évtizeden át láttak el elektromos árammal több millió német háztartást.