Szakértőink szerint az ukrán fegyveres erők intézkedései miatt hasonló helyzet alakulhat ki a zaporozsjei atomerőműben is – tette hozzá. A minisztérium jelezte továbbá, hogy ha a zaporizzsjai atomerőmű tartalék dízelgenerátorai és mobil szivattyúi meghibásodnak, vészhelyzet esetén a zóna túlmelegedhet, és ennek következtében
megsemmisülhetnek Európa legnagyobb atomerőműjének reaktortelepei. Európa felett ekkor radioaktív anyagok kerülnek a légkörbe és több száz kilométeres távolságban terjednek majd.
Állítólag egy baleset esetén a radioaktív anyagok „elérhetik Lengyelországot, Németországot és Szlovákiát is”.
Ráadásul, ahogy Kirillov hozzátette,
ha az állomás legalább egy reaktora tartalmának körülbelül egynegyede a levegőbe kerül, a radionuklidok „lefedik Skandináviát”.
„Egy ilyen vészhelyzet a lakosság tömeges elvándorlását okozza, és katasztrofálisabb következményekkel jár, mint a közelgő európai gázenergia-válság, amit számos előrejelzés, többek között az erre szakosodott európai szervezetek is megerősítenek.”
A tábornok felidézte, hogy
a fukusimai atomerőműben történt baleset után több mint 500 ezer embert kellett evakuálni a területről. Ami Csernobilt illeti, több mint húsz európai ország volt radioaktív izotópokkal szennyezett, körülbelül négyezer ember halt meg közvetlen sugárzás következtében, és több mint 5,5 millió ember kapott megnövelt sugárdózist.
Korábban a minisztérium hivatalos képviselője, Igor Konasenkov elmondta, hogy Kijev provokációra készül a zaporizzsjai atomerőműben az ENSZ-főtitkár ukrajnai látogatása alkalmával. António Guterres holnap Odesszába látogat, ma pedig Törökország és Ukrajna elnökével találkozik – olvasható a Ria.ru cikkében.
Az elmúlt hetekben az ukrán fegyveres erők a Ria.ru szerint rendszeresen lecsaptak a zaporizzsjai atomerőmű területén. A Zaporozsje régió új katonai-polgári közigazgatásának képviselői azt állítják, hogy ehhez irányított rakétákat és nyugati gyártású lövedékeket használnak.
Az ágyúzás már megrongálta a Kahovszkaja-alállomás nagyfeszültségű vezetékét, ennek következtében a személyzetnek két erőgép teljesítményét kellett csökkentenie.
Borítókép: az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott, videófelvételről készült kép az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai atomerőműről a délkelet-ukrajnai Enerhodarban 2022. augusztus 7-én. A támadás során egy kiégett fűtőcsövek tárolására szolgáló raktárt ért találat, valamint radioaktivitás mérésére szolgáló szenzorok sérültek meg. Az orosz és az ukrán erők egymást vádolják a zaporizzsjai atomerőmű lövetésével. (Fotó: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.