Franciaországban nem enyhül a kánikula és, mivel még mindig nincs csapadék, az extrém aszály vége sem várható az elkövetkező napokban. A szárazság nagy csapást mért a mezőgazdaságra, szinte alig lesz termés és az állatok etetéséhez nélkülözhetetlen takarmányból is hiány lesz. A témával kapcsolatban adott interjút a France Info nevű lapnak a legnagyobb francia mezőgazdasági szakszervezeti szövetség, az FNSEA elnöke, aki aggodalmát fejezte ki az elkövetkező hónapok tejtermelése miatt és arra kérte a forgalmazókat, hogy emeljék meg a tej eladási árát, ugyanis jelenleg minden teher a termelőkre nehezedik.
Christiane Lambert szerintaz, hogy idén ősszel és télen lesz-e elég tej a boltokban, attól függ, hogy meddig tart az extrém szárazság.
Ami az árakat illeti, az FNSEA elnöke arra kéri a forgalmazókat, hogy drágábban adják a tejet, ami jelenleg Franciaországban a legolcsóbb, miközben a termelők minden költsége növekszik. Összehasonlításképp azt is elmondta, hogy Németországban 1 euróba kerül egy liter, míg Franciaországban 74 és 78 cent között mozog az ár. A termelők kiadásait ráadásul az ukrajnai háború is megnövelte, az állati takarmány és az üzemanyag ára megduplázódott, a műtrágyáé pedig megháromszorozódott.
Jelenleg tehát nincs elég takarmány az állatok számára, ami miatt könnyen előfordulhat, hogy már akár idén ősszel vagy télen nem lesz elég tej Franciaországban. A súlyos tejhiány pedig tovább gyűrűzik és ezáltal az ország első számú gasztronómiai szimbóluma, a sajt gyártása is veszélybe kerülhet
- írja a L’Est Républicain napilap.
A svájci határ mentén lévő Doubs megyében a tejelő tehenek különösen érzékenyek a szárazságra és egyre kevesebb tejet adnak, a csökkentett mennyiség pedig komoly negatív hatással lehet a régióban jellemző Comté sajt előállítására. A megyét június óta sújtó szárazság miatt kialakult takarmányhiány következtében földrajzi elhelyezkedéstől függően 10 és 45 százalék közötti csökkenés is lehet a tejtermelésben, ami kihat a sajt gyártására is. Gérard Coquard, a megyei szakmaközi szakszervezeti bizottság ügyvivője arról beszélt a lapnak, hogy az idei év az egyik legnehezebb időszak a sajttermelők számára, minden bizonnyal csökkenni fog az előállított sajt mennyisége, ami óhatatlanul az árak emelkedéséhez vezet.