– Ha az ősszel nem tapasztalunk érdemi fordulatot, ha nem tapasztalunk pozitív előjelet, amely arra utal, hogy az Európai Unió képes visszafordulni a szakadékba vezető útról, akkor egyre több és több szereplő keres majd különutas megoldásokat – jelentette ki az Alapjogokért Központ őszi uniós politikai évadnyitó eseményén Kovács István stratégiai igazgató. Hangsúlyozta: a közelmúltban Bulgária és Hága városa is bejelentette, hogy külön úton kíván tárgyalni Oroszországgal a gázszállításról.
A Forró őszre hideg tél? Kezdődik a politikai szezon az unióban is elnevezésű rendezvényen Kovács István ezután hozzátette:
azok a vádak, amelyekkel Magyarországot illetik, folyamatosan devalválódni fognak.
– Ugyanúgy, mint amit láttunk a migrációs válság idején, amikor hosszú-hosszú hónapokon keresztül minden európai vezető Magyarországot pocskondiázta, amiért megvédi a határait, majd egy idő után más tagállamok is elkezdték ugyanezt tenni – mondta.
– Aminek szemtanúi vagyunk a brüsszeli döntéshozatal terén, az minden várakozásunkat alulmúlta – nyilatkozta Kovács Attila, az Alapjogokért Központ európai uniós kutatási igazgatója. Hozzáfűzte: az EU összességét tekintve olyan döntések elmaradásának vagyunk a szemtanúi, amelyek nagyon borús képet vetítenek, elsősorban az európai gazdaság, de társadalmi, illetve politikai téren is. Kovács Attila ennél a pontnál kiemelte Magyarország és az Európai Bizottság helyreállítási alapról szóló tárgyalásait.
Politikai zsarolás zajlik, amelynek nincsen köze a jogállamiság helyzetéhez, nincsen köze a magyar korrupciós helyzethez
– vélekedett. Elmondta továbbá, ma nem lehet egy olyan korrupciós mutatót sem találni, amelyben Magyarország lenne a legutolsó Európában.
Ez az egész teljesen másról szól: arról, hogy a magyar választók április 3-án egy olyan politikának adtak megerősítést, amelyre Brüsszelben rossz szemmel tekintenek
– nyomatékosította Kovács Attila. Az európai uniós kutatási igazgató ezután elmondta: több okot is lát arra, miért nem fog a közeljövőben lezárulni a tárgyalás hazánk és Brüsszel közt. Úgy vélte: egyrészt ez az EB önérdeke, hiszen a bizottság arcot veszítene azzal, ha lezárná az eljárást két levélváltás után, másrészt pedig ha azt mondanák, köszönjük szépen, látjuk a garanciáit az előrelépésnek, akkor az Európai Parlament nagyon komolyan nekiesne a bizottságnak. Hozzátette: a pletykák szerint a parlamenti fiókokban már ott lapul a bizottsággal szembeni bizalmatlansági indítvány számos képviselő által aláírt változata.
– Az Európai Bizottság azt szeretné, hogy ezt a kérdést eltolja addig, amíg az ő kompetenciája tart, nevezetesen az, hogy az állam- és kormányfők asztalára letegye az ő Magyarországgal szembeni tüntetési javaslatát – hangsúlyozta Kovács Attila. Az európai uniós kutatási igazgató kitért rá, a lengyel kormány és az emberek tudnának mesélni arról, hogy az EB jégre vitte őket is a helyreállítási alappal kapcsolatban.