Fejlesztésre szorul Románia hadserege

Szakértők szerint bár Bukarest beszerzi a legújabb generációs technológiát, az eszközök nagy része régi.

Forrás: MTI2022. 08. 15. 13:17
MIG-21
A Romanian Army MIG 21 Lancer flies next to an US Air Force refueling plane 02 May 2007 during joint exercises with Romanian air force teams at the Mihail Kogalniceanu air base, 250 kms east of Bucharest. Hundreds of US and Romanian pilots and ground staff are taking part in the two-week joint air exercises near the Black Sea port city of Constanta ahead of the opening of a US base in the area. The Sniper Lance '07 exercise involves about 30 fighter planes MiG-21 Lancer and F15s. The Romanian Parliament is to vote 02 May 2007 whether to approve the US military bases and access through Romania's territory. Romania and the United States signed an agreement in December 2005 to open four US bases in the southeastern European country,which joined NATO the previous year and the European Union in January 2007. AFP PHOTO / DANIEL MIHAILESCU (Photo by DANIEL MIHAILESCU / AFP) Fotó: DANIEL MIHAILESCU / AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romániának modern, korszerűen felfegyverzett hadseregre van szüksége – hangsúlyozta Nicolae Ciuca miniszterelnök a román tengerészet napján megfogalmazott üzenetében. A kormányfő szerint az ukrajnai háború miatt még sürgősebbé vált a fejlesztés.

 

Kiemelte, hogy az új biztonsági kihívásokra reagálva felgyorsult a román haditengerészet modernizációja.

 

A katonai témákra szakosodott Defence 24 lengyel portál nemrég közölt elemzésében felemás képet fest a román hadseregről. A lap úgy látja, a román hadsereg F–16-os repülőgépei csak korlátozott mértékben képesek önmagukban megvédeni az ország légterét. A cikk 64 500 fős aktív romániai katonával számol.

 

A hadsereg felszereltségével kapcsolatos következtetés, hogy bár Románia beszerzi a legújabb generációs technológiát, például a HIMARS-t vagy a Patriotot, az eszközök nagy része régi.

 

Az elemzés 717 tankot említ, de hozzáteszi: még mindig vannak közöttük T–55-ök. Kissé jobb a helyzet a gyalogsági harcjárművek tekintetében, ahol az MLI–84 Jderul Spike páncéltörő rakétákkal van felszerelve. Ami a páncélozott járműveket illeti, folyamatban van a Piranha 5 utánpótlási program, de Piranha 3-ak már használatban is vannak. Ebben a kategóriában a lengyelek megemlítik még a mintegy háromszáz Humvee-t, de azt is, hogy a különleges alakulatok új páncélozott JLTV-ket kapnak. A román légierőt erősítő, első századot alkotó 17 F–16 Fighting Falcon és a „csak tizenhét működőképes MiG 21 LanceR” nem nyűgözi le a lengyel elemzőket.

 

A légierő kapacitása Románia légterének védelmére nagyon korlátozott

 

– fogalmaz a cikk.

Megjegyezi ugyanakkor: még 32 F–16-os AM/BM változatot terveznek vásárolni Norvégiából. – Hosszú távon ezeket a gépeket F–35-ösre kell cserélni – állapítja meg az elemzés. Megemlítenek még 58 IAR 330-as helikoptert és csak 12 Shadow 600-as drónt.

Márciusban a Szabad Európa román kiadásának nyilatkozva Claudiu Degeratu nemzetbiztonsági szakértő sem volt elragadtatva a hadsereg technológiai potenciáljától.

 

Nincsenek tengeri erőink, vadászrepülőink is alig, leszámítva néhány F–16-ost. (…) Nagyon lentről indultunk: a felszerelés nagy része még a kommunista korszakból származik. És ezeknek csak kisebb része – amit kifejezetten NATO-tevékenységre szántak – rendelkezik megfelelő harci készültséggel

 

– mondta a Degeratu.

Borítókép: a román hadsereg MIG–21 típusú repülőgépe (Fotó: AFP/Daniel Mihailescu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.