A tarongai állatkert vadkórházának beszámolója szerint egy bébi zöld tengeri teknős – akit egy sydney-i tengerpartról mentettek ki – annyi műanyagot evett, hogy hat napba telt, mire sikerült teljesen kiürülnie – írta meg a Guardian.
A 127 grammos fiókát hanyatt fekve találták meg egy sziklamedencében, Sydney Tamarama strandja közelében. Az egyik uszonya hiányzott, egy másikba bele volt állva egy szilánk, a teknőspáncélján pedig lyuk tátongott. A gondozók elmondták, hogy ezektől a sérülésektől eltekintve a teknős jó fizikai állapotban volt, és úszni is tudott.

– Mikor végre elkezdett üríteni, hat napon keresztül szabadult meg a rengeteg műanyagtól. Rendes ürülék nem is jött ki az állatból, kizárólag tiszta műanyag, mindenféle méretben, színben és formában – idézi Sarah Male tarongai állatápolót a Guardian.
– Némelyik kemény, némelyik éles volt, és némelyik műanyag-darabon még az írás olvasható maradt. Úgy tűnik, egyes esetekben a tengeri szemét minden, amit ezek a szegény apróságok esznek.”
Annyi műanyag hulladék veszi őket körül, hogy immár ezek az emészthetetlen anyagok az elsődleges eledelükké váltak
– mondta.
Az „uszonyos bagelként” aposztrofált teknős mostanra meggyógyult, és már csaknem 400 grammot nyom. Ennek ellenére egy teljes évbe is beletelhet, mire visszaengedik a part menti vizekre.
A kórház azt állítja, hogy az apró fiókák mérete különösen sebezhetővé teszi őket a ragadozókkal szemben. Azt szeretnék, hogy az állatnak a lehető legjobb esélye legyen az életben maradásra, miután visszatér a vadonba. Emellett az óceán hőmérséklete is fontos tényező – a melegebb vizek ugyanis sokkal kedvezőbbek a teknősök számára.
Az állatvédelem terén kiemelkedő munkát végző tarongai vadkórház évente akár 80 tengeri teknőst is ellát – a bajba jutott állatok közül sokan azért kerülnek ide, mert horgászzsinórokba gabalyodtak, illetve horgot, vagy műanyagot ettek.
– Ha mindenki csak egy kis időt szánna arra, hogy összeszedjen egy kis szemetet – nem csak a tengerparton –, képesek lennénk változtatni a helyzeten – mondta Male.