A koronavírus-járvány legnehezebb két évét követően visszatért Nagy-Britanniába az erőszak – ezt a következtetést vonta le a brit sajtó azután, hogy a kilencéves Olivia Pratt-Korbelt hétfő este saját otthonában ölték meg. A kislány a feltételezések szerint kábítószer-kereskedelemmel foglalkozó bűnbandák közötti leszámolás áldozata lett. Az egyik banda tagját, a 35 éves Joseph Nee-t egy másik szervezet álarcot viselő, lőfegyverrel hadonászó tagja üldözte az utcán. Olivia édesanyja a házuk előtti kiabálásra lett figyelmes, résnyire kinyitotta az ajtót, mire berontott az üldözött.
A támadó lövéseket adott le: Oliviát végzetes találat érte, a kórházba szállítás után halt meg, édesanyját a csuklóján sebesítette meg egy golyó, Joseph Nee a felsőtestén kapott találatot.
Miután a támadó elmenekült a helyszínről, Joseph Nee telefonált, két bandatársa hamarosan megérkezett egy fekete Audival, s kórházba szállították, magára hagyva az anyát és lányát.
Vasárnap reggel a 28 éves Ashley Dale-t találták meg holtan háza udvarán, a rendőrség szerint az elkövetők tévedésből végeztek vele. A 20 éves Sam Rimmer múlt kedden sétált hazafelé fociedzésről, amikor motorbiciklivel közlekedő fiatalok lelőtték. Ebben az esetben is erős a gyanú: eltévesztették a célszemélyt. A hatóságok ígéretet tettek arra, mindhárom ügyben előkerítik a támadókat, ennek bizonyítékaként szerdán városszerte razziákat tartottak.
A lőfegyverrel elkövetett bűncselekmények száma 2015 óta folyamatosan növekedett Angliában és Walesben, ám a koronavírus-járvány és a kijárási korlátozások következtében 2020-21-ben csökkentek, tavaly „mindössze” 39 eset volt.
Idén március óta azonban már 27 lövöldözés történt, amelyek következtében kilencen haltak meg csak Liverpoolban, míg Londonban júliusban hárman, augusztusban egy ember vesztette életét.
– Az emberek egyre kilátástalanabb helyzetben vannak – mondta a BBC-nek Robert Hesketh igazságügyi szakértő, aki szerint az egész Európát sújtó gazdasági válság áll a történtek mögött. A lőfegyverrel elkövetett bűncselekmények zöme a drogkereskedelemmel függ össze, a nemzeti bűnüldözési hatóság 2020-ban megállapította: az országszerte feltárt lőfegyveres esetek 70 százaléka Liverpoolhoz vezethető vissza, amely a kábítószer-bűnözők angliai központja lett.
Borítókép: rendőrök a Liverpool Knotty Ash nevű negyedében elkövetett lövöldözés helyszínén 2022. augusztus 23-án (Fotó: MTI/AP/PA/Peter Byrne)