Levélben javasolta Vlagyimir Putyin orosz elnök Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőnek, hogy a két ország szorosabb kapcsolatokat alakítson ki, ugyanis ez mindkét ország érdekeit szolgálná. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség közlése szerint Putyin a japán megszállás alóli felszabadulás 77. évfordulója alkalmából küldött levelében az állt, hogy
Oroszország hozzájárulna a Koreai-félsziget és az északkelet-ázsiai régió biztonságának és stabilitásának megerősítéséhez.
Válaszlevelében Kim Dzsong Un azt írta, a két ország közötti „stratégiai és taktikai együttműködés, valamint a támogatás és szolidaritás” új szintre lépett. Hozzátette, Moszkvát és Phenjant az „ellenséges katonai erők” fenyegetéseinek és provokációinak meghiúsítása köti össze.
Az észak-koreai vezető ugyan nem nevezte meg, mely országokat ért ellenséges katonai erő alatt, de feltehetőleg az Egyesült Államokra és szövetségeseire utalt, akikre már korábban is használta ezt a kifejezést.
Kim Dzsong Un hangsúlyozta levelében azt is,
a két nemzetet a japánok feletti második világháborús győzelem kovácsolta össze, és a kapcsolatok az elmúlt évtizedekben tovább erősödtek.
Észak-Korea egykor a Szovjetunió fő szövetségese volt, azonban a birodalom összeomlásával eltávolodtak egymástól: ennek részben az volt az oka, hogy az 1991 és 1999 között regnáló orosz elnök, Borisz Jelcin Phenjan helyett inkább Dél-Koreát támogatta.
A kétezres évek elején Putyin hatalomra jutása azonban kedvezett a két ország kapcsolatának. Kim Dzsong Un már három évvel ezelőtt, 2019 áprilisában – amikor személyesen találkozott Putyinnal – kilátásba helyezte, hogy az Oroszország és Észak-Korea közötti együttműködés fokozódni fog.
A két vezető akkor országaik atomprogramjairól tárgyalt, értekeztek arról, hogy Oroszország milyen segélyszállítmányokkal támogatja a távol-keleti országot, továbbá kitértek ellenségeikre is, azaz az Egyesült Államokra és szövetségeseikre.