Minden korábbinál nagyobb területen pusztítottak erdőtüzek Európában az idén az Európai Unió figyelőszolgálatának vasárnap ismertetett adatai szerint. A közösség műholdakkal és földi szenzorokkal működő megfigyelési programja, a Copernicus adataira támaszkodó európai erdőtűz-információs rendszer (EFFIS) kimutatása szerint
az idén augusztus 12-ig 659 541 hektáron pusztított erődtűz.
Az eddigi rekordot 2017-ben jegyezték fel, amikor időarányosan – az év elejétől augusztus 13-ig – 420 913 hektár erdő égett le. Az elpusztított terület nagysága az év végére megközelítette az egymillió hektárt, 988 087 hektárra nőtt.
Az EFFIS 40 ország, az EU-s tagok és további 13 ország területéről gyűjti az erdőtüzekről szóló adatokat. A szolgálatot 2006-ban állította fel az Európai Bizottság.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a nyári tűzszezon hagyományos vidéke, azaz a mediterrán térség mellett egyre gyakrabban csapnak fel a lángok a kontinens középső és északi részének erdeiben.
A változás 2010 óta figyelhető meg, és 2022-re is jellemző, Szlovéniában például nemzedékek óta a legnagyobb erdőtűzzel kellett megbirkózni. Az idén egész Európában száraz és rendkívüli meleg az idő, ami szélsőségesen magasra emelte az erdőtüzek kockázatát. Így mindenütt aggasztó a helyzet, és még csak a szezon közepén járunk – idézték német hírportálok Jesus San-Miguelt, az EFFIS koordinátorát.
A szolgálat kimutatása szerint az idén eddig főleg Spanyolországban pusztítottak erdőtüzek, ott 244 924 hektár égett le. A második helyen Románia áll 150 528 hektárral, a harmadik Portugália 77 292 hektárral.
Borítókép: Erdőtüzet oltanak helikopterről a portugáliai Rapa környékén 2022. augusztus 13-án (Fotó: MTI/EPA/LUSA/Nuno André Ferreira)