A síita iszlám szélsőségeseivel és az iráni Forradalmi Gárdával szimpatizál a Salman Rushdie ellen elkövetett merénylet gyanúsítottja – számolt be róla az NBC New York amerikai hírcsatorna szombaton bűnüldözési forrásokra hivatkozva. A Forradalmi Gárda az iráni haderő fegyveres alakulata, amelynek legfőbb feladata – az iráni alkotmány szerint – az iszlám forradalom vívmányainak megőrzése.
A rendőrség Hadi Matar, egy New Jersey államban élő, 24 éves férfi személyében azonosította a támadót. Matar maga is jegyet vásárolt a New York-i Chautauqua Intézet Salman Rushdie-val folytatott pódiumbeszélgetésére, hogy lecsaphasson áldozatára.
Az indiai születésű brit–amerikai írót a fején és a hasán mintegy 10-15 késszúrás érte az esemény közben. A 75 éves férfi túl van a műtéten, de továbbra is lélegeztetőgépen tartják. – Az írót máj-, ideg- és szemsérülésekkel vitték kórházba, az egyik szemét valószínűleg el fogja veszíteni – közölte Andrew Wylie, Rushdie ügynöke.
A New York-i pódiumbeszélgetés témája éppen az Egyesült Államok szerepe volt az üldöztetés elől menekülő írók támogatásában. Salman Rushdie maga is évekig bujkált, miután fejére több millió dolláros vérdíjat tűztek ki.
1989-ben Irán egykori vallási vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah ugyanis iszlám halálos ítéletet, fatvát mondott ki rá az egy évvel korábban megjelent, Iránban istenkáromlás miatt betiltott könyve, a Sátáni versek miatt.
Az iráni állam évek óta próbálja távol tartani magát a Rushdie elleni fatvával összefüggő ügyektől, de az író változatlanul ellenségnek számít az országban, egy félállami vallásos alapítvány 2012-ben 2,8 millióról 3,3 millió dollárra emelte a vérdíjat – írta meg az MTI.
Az Irán által támogatott Hezbollah mindeközben elhatárolódott a támadástól. A libanoni síita fegyveres csoport egyik tisztségviselője szombaton a Reuters hírügynökséggel közölte, hogy nincs információjuk a Salman Rushdie elleni késeléses támadásról, így nem is kommentálják az esetet.