A nemzetközi jog klasszikus fogalmait újra aktuálissá tette az orosz–ukrán háború: ezek megvitatása volt a legfőbb témája a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) pénteki nemzetközi konferenciájának, amely számos hazai és nemzetközi jogi szaktekintély részvételével zajlott.
Régóta az a meggyőződés, hogy a fegyveres konfliktusok hagyományos értelemben a múlt kísértetei, legalábbis ebben a régióban. 2022 februárjában azonban megtörtént az elképzelhetetlen: egy állam a fegyveres erejével megtámadott egy másikat az európai kontinensen.
Az Oroszország és Ukrajna közötti háború újjáélesztette a régi vitákat a háború indításának jogáról (ius ad bellum), valamint a fegyveres konfliktusban betartandó szabályokról (ius in bello) és ezek nemzetközi büntetőjogban való következményeiről.
A konferencia előadói kísérletet tettek arra, hogy megvizsgálják, hogyan változott a klasszikus jogi fogalmak jelentéstartalma a XXI. században, valamint különböző szempontok mentén igyekeztek megválaszolni azt is, hogy milyen életciklust jár be egy fegyveres konfliktus napjainkban, illetve hogy hogyan lehet a konfliktusokat megelőzni és megoldani akár diplomáciai, akár bírói módszerekkel, illetve hogyan lehetnek jogszerűek a modern békeszerződések.