Az orosz védelmi minisztérium katonai és különleges igényeinek kiszolgálására szakosodott Oboronlogistics vállalat Spárta–II. nevű teherhajója valójában Sz–300-as légvédelmi rakétarendszert szállított az Ukrajna közelében fekvő, tengerparti Novorosszijszkbe – állítják ukrán tisztségviselők. Ezt az orosz cég hivatalos közleményben cáfolta, szerintük olívaolaj volt a rakomány.
Az orosz zászló alatt hajózó Spárta–II. Szíria mellől hajózott a Fekete-tengerre Oroszországnak a szíriai Tartúsz városa mellett lévő haditengerészeti bázisáról, ahová az ImageSat International nevű műhold-üzemeltető szerint néhány nappal korábban az Sz–300-as rendszerhez használatos akkumulátorokat szállítottak, jóllehet magát a bázist is ilyen rendszerek védik.
Az Sz–300-asoknak alighanem jó hasznát veszik most például a Krímben, ahová egyre rendszeresebbek az ukrán belövések.
A tartúszi haditengerészeti, valamint a kicsivel északabbra található Hmeimim légibázist még a Bassár el-Aszad szíriai elnöknek nyújtott segítséget követően bérelte ki Oroszország.
A Szíriában máig tartó orosz szerepvállalás nemcsak azért lényeges az ukrajnai háború szempontjából, mert Oroszország már áprilisban átcsoportosítani kényszerült innen a csapatokat, hanem azért is, mert maga Szergej Sojgu védelmi miniszter mondta azt a TASZSZ orosz hírügynökségnek, hogy a legmodernebb orosz fegyverrendszereket Szíriában bevetve tesztelték.
Oroszország ráadásul 2019-ben korlátozott működésű bázisból teljes értékű támaszponttá fejlesztette a tartúszit, 2020-ban pedig meghosszabbították Hmeimimben a kifutópályát.
Ezzel a közel-keleti jelenléttel Oroszországnak kijárata van a Földközi-tengerre, ráadásul hatékonyabban érvényesítheti érdekeit a térségben, amely hagyományosan az Egyesült Államok „játszótere”. Az ukrajnai háború nem zavarta meg a szíriai képességeket: a híradások szerint Oroszország továbbra is uralja a szír légteret, illetve hivatalos megfogalmazásban folytatja az országban jelen lévő terroristasejtek felszámolását.
Borítókép: Orosz katonák egy hajó fedélzetén Tartus haditengerészeti bázison 2019. szeptember 26-án (Fotó: AFP/Maxime Popov)