A Magyarországgal szemben indított jogállamisági vitával napokon keresztül foglalkoztak az olasz napilapok. A számos támadó hangvételű cikk mellett megfogalmazódtak olyan objektív írások is, melyek lerántják a leplet a Brüsszelben Magyarországgal szemben alkalmazott kettős mércéről.
A La Veritá jobboldali olasz napilap tényszerűen ismerteti, hogy a magyar kormánynak jogállamisági hiányosságok címszava alatt felrótt „tizenkét főbűnt” valójában több más európai tagország is elköveti, ellenük azonban senki sem fogalmaz meg kritikát.
„Brüsszel fütyül rá, amikor a jók azt teszik, amit Orbán” – ezzel a sokatmondó címmel jelent meg Alessandro Rico írása a La Veritá hasábjain. A cikk elemzi azokat a kérdéseket, melyeket Brüsszel jogállami hiányosságnak érzékel Magyarországon, ugyanakkor elhallgatják Németországban, Spanyolországban, Franciaországban vagy akár Görögországban. Az európai bürokraták neheztelnek, amiért a magyar kormány mellőzi az európai jog elsőbbségét, miközben Berlin minden vesszőt alaposan átvizsgáltat saját alkotmánybíróságán. Gyanakodva szemlélték a veszélyhelyzet idejében Budapesten elrendelt rendkívüli szükségállapotot, ugyanakkor senki sem kérdőjelezte meg, amikor Giuseppe Conte volt miniszterelnök kijárási tilalmat rendelt el, otthonaikba zárva az olaszokat.
A szerző arról is beszámolt, Brüsszelben a magyar választási törvény módosítását is sérelmezték, míg az olasz törvényhozóknak csupán egy olyan „borzalmat” sikerült tető alá hozniuk, melynek visszavonását követeli most már az a párt is, amely valamikor a kezdeményezője volt.
Alessandro Rico pontosítja azt is, hogy a közhivatalokban terjedő kliensrendszer, előnyben részesítés és nepotizmus sem kizárólagos magyar jelenség. A brüsszeli bürokraták mélyen aludtak, amikor az olasz legfelsőbb bíróság politikai indíttatásból emelt vádat megválasztott politikusok lejáratására. Rengeteg a képmutatás a bevándorlás körül is. Felmerülhetne a kérdés a bevándorlókkal szembeni embertelen bánásmóddal kapcsolatban is, melyet a francia csendőrség alkalmaz az olasz határszakaszon. Nem beszélve a túlzsúfolt szicíliai bevándorlótáborokban kialakult viszonyokról vagy a spanyolországi ceutai kitoloncolásokról. „Az Európai Parlament jelentése képmutatásoktól és kettős mércétől terhes” – jelentette ki a szerző. Miközben Brüsszel a magyar sajtószabadságot siratja, a sajtószakszervezetek szemére hányják a szabad megmozdulás és véleménynyilvánítás csorbulásának veszélyét. A „nagytiszteletű” tagországok szemében a szálkából gerenda lesz, ha Orbánról van szó – zárja cikkét Alessandro Rico.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)