Európa továbbra is orosz kőolajat vásárol
Nicolas Poincaré francia energiaügyi szakújságíró a BFMTV hírtelevízió stúdiójában válaszolt arra a kérdésre, hogy az Európai Unió által életbe léptett gazdasági szankciók kit sújtanak valójában: Oroszországot vagy a szankciók kiötlőit.
Poincaré elmondta, hogy bár nincsenek megbízható adatok arról, hogy az intézkedések milyen mértékben hatottak az orosz gazdaságra és a társadalomra, de az kijelenthető, hogy a gazdasági szankciók egészen biztosan nem azt idézték elő, amit az USA, az EU, Japán és Ausztrália remélt: hogy az orosz társadalom Vlagyimir Putyin ellen fordul, majd Oroszország és hadserege térdre kényszerül.
Az uniós olajembargóval kapcsolatban Poincaré elmondta, hogy Oroszország jelenleg 750 millió eurót zsebel be naponta a földgáz és a kőolaj értékesítéséből, amely naponta százmillió euróval több, mint a háború előtt. Az uniós olajembargó előtt India nem vásárolt kőolajat Oroszországtól, azonban most az orosz kőolaj húsz százalékát India veszi át Kína és Latin-Amerika mellett.
Feldolgozás után a kőolajipari termékeket India Európának és az USA-nak adja el a megemelkedett világpiaci áron. A szállítást pedig görög tankerhajók végzik. Az orosz kőolaj másik nagy felvásárlója Szaúd-Arábia, amely az orosz és az iráni kőolajat keveri a szaúdi kőolajba, majd szaúdi címkével árusítja például Európának, ugyancsak magasabb áron, mint az Oroszországot sújtó európai szankciók előtt. Oroszország bevételeinek már negyven százaléka származik az energiaipari termékekből, az állam kasszája pedig a szankciók ellenére tele van, a rubel erős, és ma már senki nem számít az orosz gazdaság összeroppanására.
Az orosz társadalom bár érzékeli a háború miatti 15 százalékos inflációt – a kristálycukor ára ötven százalékkal, a tészták ára 25 százalékkal nőtt –, mégsem fordultak elnökük ellen, sőt a nemzet – a gazdaság hatszázalékos lassulása ellenére is – jobban összeforrt, és szoros egységben fordul a Nyugattal szembe – summázta Poincaré a szankciókhoz fűzött európai remények jelenlegi mérlegét. Eközben Európa lakosainak földgázhiánnyal, áramszünetekkel és hatalmas inflációval kell szembenézniük.
Forrás: rmc.bfmtv.com