Éljenzés fogadta az amerikai Republikánus Pártban Georgia Meloni, az Olasz Testvérek (FdI) jobboldali párt elnökének vasárnapi választási győzelmét. Noha Meloni kapcsolata eddig is jó volt az amerikai konzervatívokkal – például háromszor adott elő a konzervatívok politikai kongresszusán, a CPAC-en –, szakértők szerint a mostani győzelemmel tovább mélyülhet a felek közötti kötelék.
A jobboldali pártok a bevándorlás és a genderideológia elleni fellépésben, valamint a hagyományos családmodell és a határvédelem melletti kiállásban találják meg a közös alapot az óceán mindkét partján
– nyilatkozta Lawrence Rosenthal, a kaliforniai Berkeley Egyetem Jobboldali Tanulmányok Intézetének professzora az al-Dzsazíra pánarab hírtelevíziónak.
A tengerentúlon november 8-án tartják a félidős választásokat, amelyen a képviselőház egészének és a szenátus harmadának összetételéről szavaznak. Ennek kapcsán az elemzők többsége republikánus győzelmet vár az alsóházban és szoros eredményt a felsőházban.
Rosenthal szerint azonban a republikánusok nem inspirációt és a győzelem receptjét keresik az olasz sikerben, sokkal inkább a világnézetük megünneplésére használják azt fel.
Az amerikai választások közeledtével pozitív előjelként tekintett az olasz jobboldali győzelemre Lauren Boebert republikánus kongresszusi képviselő is.
Az egész világ kezdi megérteni, hogy a liberális baloldal nem tesz mást, csak pusztít
– írta a Twitter-bejegyzésében.
Mások mellett Ted Cruz floridai republikánus szenátor vagy éppen Mike Pompeo korábbi külügyminiszter is örömét fejezte ki a jobboldali olasz győzelem hírére. Tucker Carlson, a Fox News amerikai televíziós csatorna egyik legmeghatározóbb kommentátora pedig egyenesen forradalomként méltatta Meloni győzelmét.
Jóval kritikusabban fogadta ugyanakkor az olasz politikus sikerét az amerikai baloldali sajtó. A legtöbb megszólalásban szélsőjobboldalinak bélyegezték Meloni pártját, azt hangsúlyozva, hogy a második világháború fasiszta vezetése óta nem volt ennyire jobboldali kormánya Rómának. A CNN amerikai hírcsatornán már a korábbi olasz miniszterelnöknek, Matteo Renzinek is tisztáznia kellett a helyzetet, aki a védelmébe vette Melonit.
Az olasz demokrácia nincs veszélyben. Ellenfelek vagyunk ugyan, és harcolunk egymással, de az, hogy a fasizmus visszatérne Olaszországba, hazugság, álhír!
– mondta.
Jonathan Lemire, a Politico európai ügyekkel foglalkozó hírportál fehér házi tudósítója pedig azt állította, hogy mély és személyes aggodalmat váltott ki Joe Biden amerikai elnökben Meloni győzelme. Lemire szerint a Biden-adminisztráció igyekszik higgadt maradni, és ugyan kifejezte együttműködési szándékát az új olasz kormánnyal, mégis – az európai jobboldal megerősödése mellett – leginkább az aggasztja, hogy milyen mértékben változhat meg Róma hozzáállása a Kijevnek nyújtott háborús forrásokban.
Meloni többször is elfogadhatatlannak nevezte az oroszok invázióját, és támogatta a fegyverek Kijevbe küldését is.
Borítókép: Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek párt elnöke (Fotó: AFP/NurPhoto/Alessandro Bremec)