Terrorizmusnak tartják a dél-ukrajnai atomerőmű elleni támadást

A támadás miatt ideiglenesen leállt egy közeli vízerőmű és több mint száz ablak kitört a komplexumban.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 09. 20. 10:28
Juzsnoukrajinszk, 2022. szeptember 19. A Dél-ukrajnai Atomerõmû sajtóosztályának felvétele az Enerhoatom állami vállalat által üzemeltetett atomerõmûtõl 300 méterre becsapódott bomba tölcsérérõl a Mikolajiv területi Juzsnoukrajinszk város közelében 2022. szeptember 19-én. MTI/AP/Dél-ukrajnai Atomerõmû sajtóosztálya Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán Enerhoatom vállalat nukleáris terrorizmusnak nevezte a dél-ukrajnai atomerőmű elleni hétfői támadást. A Mikolajiv megyei Juzsnoukrainszk város közelében lévő létesítményben egy orosz rakéta négy méter széles krátert robbantott ki, megrongálva a közeli ipari berendezéseket, de nem találta el a létesítmény három reaktorát. A rakéta a reaktoroktól mintegy háromszáz méterre csapódott be – számolt be az ukrán atomerőműveket működtető vállalat, amely szerint a reaktorok rendben működnek, és egyetlen alkalmazott sem sérült meg.

 

A csapás közelsége azonban felerősítette azokat a félelmeket, hogy Oroszország közel hét hónapja tartó ukrajnai háborúja sugárkatasztrófát okozhat – írta jelentésében az AP amerikai hírügynökség.

 

Az atomerőmű Ukrajna második legnagyobb ilyen létesítménye a zaporizzsjai után, amely többször is tűz alá került.

A közelmúltbeli harctéri kudarcok után Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt héten azzal fenyegetőzött, hogy fokozza az ukrán infrastruktúra elleni támadásokat. A háború során Oroszország ukrán áramtermelő és -átviteli berendezéseket vett célba, áramkimaradásokat okozva és az ország atomerőműveinek biztonsági rendszerét veszélyeztetve.

A dél-ukrajnai erőművet is magában foglaló ipari komplexum a fővárostól, Kijevtől mintegy 300 kilométerre délre, a Déli-Bug folyó mentén fekszik. A támadás miatt ideiglenesen leállt egy közeli vízerőmű, és több mint száz ablak kitörött a komplexumban – közölték az ukrán hatóságok. Az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségének közlése szerint három áramvezeték leoldott, de később visszakapcsolták őket.

Az ukrán védelmi minisztérium egy fekete-fehér videót tett közzé, amelyen az látható, amint hétfőn, röviddel éjfél után egymás után két nagy tűzgömb jelenik meg, majd izzó szikraeső következik.

Az orosz védelmi minisztérium nem kommentálta a támadást.

Az orosz erők korábban elfoglalták a zaporizzsjai atomerőművet, amely Európa legnagyobb ilyen létesítménye. A tüzérségi lövedékek elvágták az erőmű távvezetékeit, így az üzemeltetők kénytelenek voltak leállítani a hat reaktort, hogy elkerüljék a sugárkatasztrófát. Oroszország és Ukrajna egymást okolják a támadásokért.

Patricia Lewis, a londoni Chatham House agytröszt nemzetközi biztonsági kutatási igazgatója szerint a zaporizzsjai erőmű elleni támadások és a dél-ukrajnai erőmű elleni hétfői csapás azt jelzi, hogy az orosz hadsereg megpróbálja még a tél előtt kiiktatni az ukrán atomerőműveket. – Nagyon-nagyon veszélyes és törvénytelen cselekedet egy atomerőművet célba venni – mondta Lewis az AP hírügynökségnek. – Csak a tábornokok fogják tudni a szándékot, de egyértelműen van egy minta. Úgy tűnik, hogy minden alkalommal megpróbálják lekapcsolni a reaktor áramellátását – folytatta. – Ez egy nagyon ügyetlen módszer, mert mennyire pontosak ezek a rakéták? – kérdezte a biztonsági szakértő.

Mint az AP hírmagyarázatában írta, az áramra a szivattyúk működtetéséhez van szükség, amelyek hűtővizet juttatnak a reaktorokba, megakadályozva a túlmelegedést és – a legrosszabb esetben – a sugárzást okozó nukleáris üzemanyag olvadását.

Az ukrán infrastruktúrára a közelmúltban mért egyéb orosz csapások célpontjai északi erőművek és egy déli gát volt. Ezek válaszul érkeztek az ország keleti részén végrehajtott átfogó ukrán ellentámadásra, amellyel Kijev az Oroszország által megszállt Harkiv régióban szerzett vissza területeket.

 

Borítókép: A Dél-ukrajnai Atomerőmű sajtóosztályának felvétele az Enerhoatom állami vállalat által üzemeltetett atomerőműtől 300 méterre becsapódott bomba tölcséréről a Mikolajiv területi Juzsnoukrajinszk város közelében 2022. szeptember 19-én. (Fotó: MTI/AP/Dél-ukrajnai Atomerőmű sajtóosztálya)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.